Jump to content

Φωτογραφία

Βελτιωση σε α4

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 patrinos

patrinos
  • Members
  • 55 Απαντήσεις
  • Car Type:A3 Cabrio

Posted 11 December 2010 - 01:26 AM

Θα ηθελα μεσα απο αυτο το νέο τόπικ του φόρουμ να ευχαριστήσω θερμά το μέλος και μοντερέιτορ Alexissp. Με τις συμβουλές του 'ιδιου και του προγραμματιστή του ξεπέρασα τα προβλήματα επιδόσεων που είχε το αυτοκίνητο μου. Εντάξει δεν σκοτώνει στον δρόμο αλλα αυτή τη στιγμή είναι ακριβώς αυτό που περίμενα όταν έβαζα την κ04. Τώρα πια μπορεί με 15 βαθμους και τετάρτη μπορει να κάνει το 100-200 σε 16,7 δευτερόλεπτα!! Είμαι πολύ χαρούμενος!! Thanx Alex, ελπίζω να τα πουμε συντομα απο κοντα!! (πριν λίγες μέρες έλυσα και την τελευταία αιτία πτώσης της πίεσης υπερπλήρωσης του κινητήρα...ήταν τα σωληνάκια απο το κύκλωμα υποπίεσης για το σερβο των φρένων...για την ακρίβεια προχθές που είπα να ανοιξω λιγάκι πάνω στο άνοιγμα έσπασε η μία βαλβίδα αντεπιστροφής και στη συνέχεια χάθηκε όλη η υποβοήθηση και το φρένο έγινε λίγο κούτσουρο...άλλα εντάξει, ευτυχώς έχω μάθει να οδηγώ παλία αυτοκίνητα χωρίς σερβό και κατάφερα να σταματήσω...τώρα όλα καλά και δεν έχω πλέον πτωση απόδοσης!!)

#2 patrinos

patrinos
  • Members
  • 55 Απαντήσεις

Posted 11 December 2010 - 01:50 AM

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να πω σε όλα τα μέλη που σκοπεύουν να ανεβάσουν την πίεση υπερπλήρωσης να τσεκάρουν πριν το κύκλωμα υποπίεσης για το σερβό των φρένων. Είναι αρκετά ευδιάκριτο. Ξεκινάει από ένα σωληνάκι που πιάνει πάνω στην πολλαπλή εισαγωγής. Στη συνέχεια διακλαδίζεται και ακολουθεί δύο διαφορετικούς δρόμους, ο ένας είναι για το σερβο. Αν κάποια απο τις βαλβίδες αντεπιστρωφής την δείτε να είναι καμμένη να την αλλαξεται χωρίς δευτερη σκέψη ακόμα και αν δεν είναι στην διαδρομή για το σερβο αλλα σε κάποια άλλη, γιατι για να δουλέψει το συστημα θα πρεπει ολοκληρο να κρατάει υποπίεση. Ακόμα και αν σας πει ο μάστορας, "έλα μώρε αυτο που κοιτας δεν κάνει κάτι το σπουδαίο" όπως είχε πει σε εμένα πριν κανένα οχτάμηνο ο μάστορας που πήγαινα τότε το αυτοκίνητο, όταν του είπα να αλλαξουμε αυτο το καμμένο πλαστικό που τότε δεν είχα ψαξει τι κάνει, ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕΤΕ!! Εμένα μου έσπασε πάνω στο άνοιγμα και είχα μαζέψει αρκετα χιλιομετρα και είδα και έπαθα για να το σταματήσω χωρίς υποβοήθηση... (αν χαθεί η υποπίεση το αυτοκίνητο έχει ένα καλό φρενάρισμα, ένα μέτριο και τα άλλα θέλουν δύναμη. Αν για οποιοδήποτε λόγο λοιπόν σε κάποιο φρενάρισμα αισθανθείτε το φρένο σας σκληρο, μην το αφησετε για να το ξαναπατήσετε -όπως έκανα έγω, γιατί αν έχει πέθει κάτι η υποπίεση θα το χάσετε τελείως στα επόμενα φρεναρίσματα- αλλα να σταματήσετε αμέσως στην άκρη του δρόμου για να το ελέγξετε. Θα θέλει εξωφρενική δύναμη για να σταματήσει ίδίως αν πρέπει να σταματήσετε σε σχετικά μικρό διάστημα.)

#3 alexisp

alexisp

Υπεύθυνος Δυτική Μακεδονίας και Ηπείρου

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις
  • Interests:Μηχανοκίνητος Αθλητισμός, Σκι, Tennis
  • Car Type:A8

Posted 11 December 2010 - 01:51 AM

Θα ηθελα μεσα απο αυτο το νέο τόπικ του φόρουμ να ευχαριστήσω θερμά το μέλος και μοντερέιτορ Alexissp. Με τις συμβουλές του 'ιδιου και του προγραμματιστή του ξεπέρασα τα προβλήματα επιδόσεων που είχε το αυτοκίνητο μου. Εντάξει δεν σκοτώνει στον δρόμο αλλα αυτή τη στιγμή είναι ακριβώς αυτό που περίμενα όταν έβαζα την κ04. Τώρα πια μπορεί με 15 βαθμους και τετάρτη μπορει να κάνει το 100-200 σε 16,7 δευτερόλεπτα!! Είμαι πολύ χαρούμενος!! Thanx Alex, ελπίζω να τα πουμε συντομα απο κοντα!! (πριν λίγες μέρες έλυσα και την τελευταία αιτία πτώσης της πίεσης υπερπλήρωσης του κινητήρα...ήταν τα σωληνάκια απο το κύκλωμα υποπίεσης για το σερβο των φρένων...για την ακρίβεια προχθές που είπα να ανοιξω λιγάκι πάνω στο άνοιγμα έσπασε η μία βαλβίδα αντεπιστροφής και στη συνέχεια χάθηκε όλη η υποβοήθηση και το φρένο έγινε λίγο κούτσουρο...άλλα εντάξει, ευτυχώς έχω μάθει να οδηγώ παλία αυτοκίνητα χωρίς σερβό και κατάφερα να σταματήσω...τώρα όλα καλά και δεν έχω πλέον πτωση απόδοσης!!)

Εικόνα

Να'σαι καλά φίλε μου για τα καλά σου λόγια!
Αυτός είναι ο σκοπός ενός forum, να μεταδίδουμε έστω και τις λιγοστές γνώσεις μας σε μέλη που τις έχουν ανάγκη!
Εύχομαι το αυτοκίνητο να είναι πλέον "αλεξίσφαιρο" και να το χαρείς στο έπακρο!

Ελπίζω να τα πούμε σύντομα και από κοντά ;)

(keep this thread as a tuning thread Εικόνα)

#4 patrinos

patrinos
  • Members
  • 55 Απαντήσεις

Posted 22 February 2011 - 12:01 AM

Καλησπερα σας!! Ξανα γραφω εδω, μιας και τωρα εχω αρκετο καιρο το προγραμμα και εχω αρκετη εμπειρία μαζι του...
Τα αποτελεσματα ειναι καλυτερα απο οτι περιμένα... Ισως δεν θα με πιστεψετε, αλλα σε τυχαιο ανοιγμα (ήθελα σαν νεανιας κι εγω να μετρήσω ένα τετρακοσαρι, και η περίοδος της εξεταστικής είναι η καλύτερη για να σου έρθει μια τέτοια έμπνευση, πέτυχα ένα M3 E46 το οποίο με είδε να ανοιγω -νέος ο οδηγος- ήρθε κι ανοιξε μάζι μου (ναι δέχθηκε να ανοιξει με ένα ταπεινο 1800), χώρις να έχουμε κανονίσει τίποτα -το τονίζω αυτο γιατι είμαι κατά της στημένης κόντρας-) με M3 E46 απο ρολ πρώτες και για 500 μέτρα περίπου (δηλαδή μέχρι τα 160- 170) κατάφερα να σταθώ 1-2 αυτοκίνητα πίσω του!! Εντάξει με πέρασε αλλα δεδομένου του αυτοκινήτου του, χάρηκα που η διαφορα μας ήταν τόσο μικρή, την περίμενα μεγαλύτερη...!!
Α και τα μειωνεκτήματα του προγράμματος...μου τσιγαρίζει τα λάδια σαν φριτέζα όταν το πιέζω...για αυτο πλέον δεν το πιέζω...μάλλον θέλει ιντερκούλερ για το καλοκαιρι...

#5 JIM A3

JIM A3
  • Members
  • 1425 Απαντήσεις
  • Car Type:A3

Posted 22 February 2011 - 12:50 AM

Πολυ καλα σταθηκες,μπραβο! :thumbsup:
Το intercooler ειναι πολυ πιο απαραιτητο απο οσο φανταζεσαι...Μπορει να δεις ακομα και τις μισες θερμοκρασιες απο οτι τωρα.Κολλητος με gti ειδε τρομερη διαφορα σε συνεχη πατηματα,το αυτοκινητο δεν λαχανιζε ψηλα,δεν κομπιαζε,δεν επεφτε η αποδοση του μετα απο συνεχες σκισιμο.Βαλε ενα με αρκετα λιτρα χωρητικοτητα,και κινεζικο να ειναι μια χαρα θα ειναι απο θεμα αξιοπιστιας. ;)

Edited by JIM A3, 22 February 2011 - 12:51 AM.

#6 alexisp

alexisp

Υπεύθυνος Δυτική Μακεδονίας και Ηπείρου

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις
  • Interests:Μηχανοκίνητος Αθλητισμός, Σκι, Tennis
  • Car Type:A8

Posted 22 February 2011 - 02:19 AM

Ειδικά στα 20VT το Cooler είναι απαραίτητο!

Καλή συνέχεια και πραγματικά χαίρομαι για το αποτέλεσμα! Εύχομαι πάντα τέτοια και το αυτοκίνητο να χαίρεσαι Χρήστο κάθε μέρα!

#7 patrinos

patrinos
  • Members
  • 55 Απαντήσεις

Posted 23 February 2011 - 07:12 PM

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!! Επειδή το σπορ βελτίωσης δεν το έχω και τόσο πολύ και έλκω σαν μαγνήτης τους γδάρτες του χώρου, αν κάποιος απο εσας ΄εχει κατι στα υπόψιν του πυ μπαίνει χωρίς πατέντες σε εμένα και είναι φθηνό, ας με ενημερωσει... Εγω εχω π΄΄αντως έναν γνωστο εδώ στη Πάτρα που φ'ερνει μπαταρίες, αμορτισερ, ελατήρια, αντιστρεπτικές και φρένα και πραγματικά είναι πολύ καλό παιδί και δοκιμασμένος (οι εγγυήσεις έχουν καλυφθει σε όλες τις περιπτώσεις), χαρά μου να σας βοηθήσω αν χρειαστει...
Ελπίζω να βραθούμε από κοντα...

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users