Jump to content

Φωτογραφία

Είστε ευχαριστημένοι απο τα φρένα σας ?

• Please log in to reply
85 replies to this topic

#1 A3s-line

A3s-line
  • Members
  • 1401 Απαντήσεις
  • Interests:cars, cars and cars!!!
  • Car Type:A2

Posted 27 June 2005 - 09:01 PM

Είστε ευχαριστημένοι απο τα φρένα σας ή θα βάζατε κάτι Aftermarket ?

#2 Guest_audia3li.ed_*

Guest_audia3li.ed_*
  • Guests

Posted 27 June 2005 - 09:28 PM

Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αφου για 1.6 εχει αρκετα καλα φρενα.Ισως να εκανα
μπροστα μια βελτιωση για τον φοβο των ιουδεων...

#3 Guest_dpan_a3_*

Guest_dpan_a3_*
  • Guests

Posted 27 June 2005 - 09:39 PM

Πιστευω οτι ο κατασκευαστης εχει κανει καλη δουλεια σε αυτο το αμαξι.Θα αλλαζα μονο αν μετεβαλα σημαντικα την υποδυναμη ή τουρμπιζα

#4 A3

A3

Υπεύθυνος Βορείου Ελλάδος

• Admin
  • 1696 Απαντήσεις
  • Car Type:A3

Posted 28 June 2005 - 08:44 AM

Για να πω κι εγω τη γνωμη μου πανω σ'αυτο το θεμα. Δε νομιζω πως θα πρεπει να εχει καποιος τα τρελα αλογα για να βελτιωσει τα φρενα του, αλλα ρολο παιζει ο τροπος που οδηγαει. Ειτε 100 αλογα εχει ειτε 1000, οταν χρειαστει το φρενο θα πρεπει να υπαρχει και να επαρκει. Αν και τα φρενα μας ειναι απο τα καλυτερα, εγω απο τον πρωτο χρονο αλλαξα τους μπροστα δισκους με διατριτους. Οχι γιατι ειχαν κατι οι δικοι μου, αλλα γιατι ηθελα κατι παραπανω. Και οντως ειχε καποια διαφορα προς το καλυτερο παντα, αλλα οχι τιποτα τρελο. Πριν λιγο καιρο αλλαξα και τα μαρκουτσια μπρος πισω. Και απο αυτο ειδα καποια διαφορα, αλλα παλι πολυ μικρη. Εγινε ελαχιστα πιο αμεσο το φρενο και δε χανει οσο το πατας περισοτερο. Οσο για τους δισκους που αλλαξα μπροστα, ηταν Zimerman κατα τα τακακια Textar και μου κοστισαν ολα μαζι 200 euro.

#5 Thirsty

Thirsty
  • Members
  • 15 Απαντήσεις

Posted 28 June 2005 - 10:43 AM

Θεωρω οτι τα φρενα που εχω απο την μαμα ειναι υπεραρκετα για τον τροπο οδηγησης μου. Σε επαρχιακο δικτυο, συνηθως τα ζοριζω, αλλα ποτε δεν εχουν κανει κιχ, ουτε εχω παρατηρησει καμια μειωση της αποδοσης.
Ακουω πολλες φορες να βαλω τιποτα Brembo τετραπιστονα μπροστα αλλα προτιμω να κρατησω τα λεφτα και να κανω κατι που 8α εχει περισσοτερο αντικτυπο στο πως φευγει το αυτοκινητο παρα στο πως σταματαει tongue.gif tongue.gif

#6 Guest_KAPSALISS_*

Guest_KAPSALISS_*
  • Guests

Posted 28 June 2005 - 01:49 PM

ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΟΠΟΥ ΘΕΣ ΟΤΑΝ ΘΕΣ!!!!!! smile.gif

#7 Guest_Soki_*

Guest_Soki_*
  • Guests

Posted 29 June 2005 - 04:07 PM

QUOTE (A3 @ Jun 28 2005, 09:44 AM)
Για να πω κι εγω τη γνωμη μου πανω σ'αυτο το θεμα. Δε νομιζω πως θα πρεπει να εχει καποιος τα τρελα αλογα για να βελτιωσει τα φρενα του, αλλα ρολο παιζει ο τροπος που οδηγαει. Ειτε 100 αλογα εχει ειτε 1000, οταν χρειαστει το φρενο θα πρεπει να υπαρχει και να επαρκει. Αν και τα φρενα μας ειναι απο τα καλυτερα, εγω απο τον πρωτο χρονο αλλαξα τους μπροστα δισκους με διατριτους. Οχι γιατι ειχαν κατι οι δικοι μου, αλλα γιατι ηθελα κατι παραπανω. Και οντως ειχε καποια διαφορα προς το καλυτερο παντα, αλλα οχι τιποτα τρελο. Πριν λιγο καιρο αλλαξα και τα μαρκουτσια μπρος πισω. Και απο αυτο ειδα καποια διαφορα, αλλα παλι πολυ μικρη. Εγινε ελαχιστα πιο αμεσο το φρενο και δε χανει οσο το πατας περισοτερο. Οσο για τους δισκους που αλλαξα μπροστα, ηταν Zimerman κατα τα τακακια Textar και μου κοστισαν ολα μαζι 200 euro.

Νίκο συμφωνώ 100% μαζί σου !!!!Βέβαια μην ξεχνάς πόσο εύκολα πιάνεις τα 200Κμ/hour με πολλά άλογα, όστοσο δεν παύει να ισχύει αυτό που είπες για τον τρόπο οδήγησης. ;-)

#8 Guest_TASOSA4_*

Guest_TASOSA4_*
  • Guests

Posted 11 July 2005 - 01:35 PM

ΕΓΩ ΟΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ.ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΟΤΡΟΠΟΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ.ΑΝ ΕΙΧΑ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΙΠΟΔΥΝΑΜΗ ΕΚΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ.ΤΑΣΟΣ.

#9 Guest_dpan_a3_*

Guest_dpan_a3_*
  • Guests

Posted 11 July 2005 - 01:57 PM

Εγω παντως οταν με το καλο θελουν αλλαγη οι μπροστινοι δισκοι θα παω σε aftermarket τρυπιτους.Δεν εχω παραπανονο μια χαρα ειναι και αυτοι που εχουμε smile.gif

#10 Guest_AMG_*

Guest_AMG_*
  • Guests

Posted 11 July 2005 - 03:29 PM

Απολυτα καλυμμενος, με κουκουλα θα έλεγα smile.gif

#11 Guest_audia3li.ed_*

Guest_audia3li.ed_*
  • Guests

Posted 12 August 2005 - 09:44 AM

Αν αλλαζατε φρενα και επιλεγατε να πατε για 4πιστονα,ποια θα ηταν η επιλογη σας...brebo η' porsche?Πυστευτε οτι υπαρχει διαφορα μεταξυ τους εκτος απο την αρκετα μεγαλη διαφορα τιμης που εχουν και οτι ειναι 'porsche'... dontknow.gif

#12 VasilisP

VasilisP
  • Members
  • 93 Απαντήσεις
  • Car Type:A8

Posted 12 August 2005 - 12:21 PM

Oι διατριτοι που ειχα και εγω στο παλιο μου αυτοκινητο ηταν πολυ καλυτεροι απο τους ΟΕΜ.Μαλιστα μπορω να πω οτι φρεναρανε ομοιομορφα,και ενω δεν ειχα ABS στο παλιο,σπανια μπλοκαρανε πραγμα που μου εκανε εντυπωση σε σχεση με της audi.

#13 Guest_audia3li.ed_*

Guest_audia3li.ed_*
  • Guests

Posted 12 August 2005 - 01:01 PM

QUOTE (VasilisP @ Aug 12 2005, 01:21 PM)
Oι διατριτοι που ειχα και εγω στο παλιο μου αυτοκινητο ηταν πολυ καλυτεροι απο τους ΟΕΜ.Μαλιστα μπορω να πω οτι φρεναρανε ομοιομορφα,και ενω δεν ειχα ABS στο παλιο,σπανια μπλοκαρανε πραγμα που μου εκανε εντυπωση σε σχεση με της audi.

Ναι οντως,εχω ακουσει οτι οι διατριτοι κανουν καλη δουλεια...τωρα για το μπλοκαρισμα τι να σου πω dontknow.gif .
Ασε που το ABS ωρες-ωρες με εκνευριζει!!!

#14 VasilisP

VasilisP
  • Members
  • 93 Απαντήσεις

Posted 13 August 2005 - 07:37 AM

Μπορεις να ψαξεις να βρεις την ασφαλεια του ΑΒS και να την αφαιρεσεις ωστε να μην λειτουργει οταν ειναι στεγνοι οι δρομοι....Προσωπικα δεν θα το εκανα.αλλα λεμε τωρα....

#15 A3

A3

• Admin
  • 1696 Απαντήσεις

Posted 13 August 2005 - 07:49 AM

Νομιζω πως μπορουμε να ρυθμισουμε την ευαισθησια του ABS με το Vag Com. Το ψαχνω.

#16 VasilisP

VasilisP
  • Members
  • 93 Απαντήσεις

Posted 13 August 2005 - 08:43 AM

niceee!

#17 Guest_MAVERICK A4_*

Guest_MAVERICK A4_*
  • Guests

Posted 03 October 2005 - 08:45 AM

στα 50000 χλμ θα αλλαξω φρενα.τα brembo εχω ακουσει ειναι καλα.εσεις τι φορατε και τι προτεινετε?

#18 A3

A3

• Admin
  • 1696 Απαντήσεις

Posted 03 October 2005 - 09:44 AM

Ενοεις δισκους και τακακια μονο χωρις δαγκανες?
Εγω τα αλλαξα στις 30000 χλμ οχι γιατι ειχαν προβλημα, αλλα για καλυτερο φρεναρισμα. Εβαλα zimerman δισκους διατρητους και textar τακακια. Το φρενο εχει αλλαξει αισθητα. Αλλαξα και σωληνακια αλλα δεν ειδα ιδιεταιρη διαφορα.

#19 Guest_MAVERICK A4_*

Guest_MAVERICK A4_*
  • Guests

Posted 04 October 2005 - 08:47 AM

ναι μεν δεν εχω προβλημα,ειμαι ικανοποιημενος απο τα φρενα αλλα ψαχνω το κατι παραπανω.αν αλλαξω θα τα αλλαξω ολα.και δισκους και τακακια.θα βαλω τα brembo μαλλον.

#20 VasilisP

VasilisP
  • Members
  • 93 Απαντήσεις

Posted 04 October 2005 - 11:37 AM

διαβασα οτι οι διατρητοι ειναι πολυ πιο ευαισθητοι απο τους κανονικους σε ραγισματα γυρω απο τις τρυπες.Λενε οτι οι χαρακωτοι ειναι οι ιδανικοι

#21 A3

A3

• Admin
  • 1696 Απαντήσεις

Posted 04 October 2005 - 11:53 AM

QUOTE (VasilisP @ Oct 4 2005, 12:37 PM)
διαβασα οτι οι διατρητοι ειναι πολυ πιο ευαισθητοι απο τους κανονικους σε ραγισματα γυρω απο τις τρυπες.Λενε οτι οι χαρακωτοι ειναι οι ιδανικοι

Θα διαφωνησω μαζι σου. Εγω εχω τους διατρητους 60000 χλμ και δεν εχω κανενα προβλημα. Και σε παλιοτερο αυτοκινητο που φορουσα δεν ειχα κανενα προβλημα. Ισα ισα πιστευω πως οι χαρακτοι ειναι πιο ευαισθητοι.

#22 VasilisP

VasilisP
  • Members
  • 93 Απαντήσεις

Posted 04 October 2005 - 03:42 PM

δεν ξερω...τι να πω.Παντος οτι βλεπεις ραγισματα στις τρυπες ειναι γεγονος.Αλλα πως λες οτι οι χαρακτοι ειναι χειροτεροι?

#23 panosvol

panosvol
  • Members
  • 47 Απαντήσεις

Posted 04 October 2005 - 04:24 PM

ρε παιδια ...εαν βαλετεοτιδηποτε δισκους ισως και να παρατηρησετε αυτες τις τρυπες που λετε....σε επωνυμα προιοντα τυπου brembo ap garfer κλπ το θεωρω σχεδον απιθανο....να ξερετε παντως οτι το πιο σημαντικο στο φρενο ειναι το τακακι...ενα πολυ καλης ποιοτητας τακακι τυπου kevlar πχ προστατευει τουσ δισκουσ μας αλλα δινει και πολλη καλυτερη αποδοση στα φρενα μας...το μονο σιγουρο ειναι οτι οι διατριτοι ειναι σαφως καλυτεροι απο τουσ χαρακτους...το εχς διαπιστωσει και το λεω...

#24 d.s

d.s
  • Members
  • 37 Απαντήσεις

Posted 05 October 2005 - 11:49 AM

θα συμφωνησω με τον vassili_p οτι στους διατρυτους υπαρχει το ενδεχομενο να σου βγαλει ρωγμες, αλλα η γνωμη ειναι (μετα απο προσωπικη εμπειρία) οτι συνηθως φταιει η κακη ποιοτητα κατασκευης του δίσκου ( και για να σας ενημερώσω ειχα αγορασει κατοπιν παραγγελιας τρυπητους δισκους για ενα polo που ειχα, γνωστη μάρκα, στους δυο μηνες γεμισαν με ρωγμες τους έστειλα πίσω και μου εφεραν καινουργιους τους οποιους εχω εδω και 2 χρονια ,συμπερασμα μαλλον οι πρώτοι ήταν made in greece και οχι made in U.K) αρα μεγαλη προσοχη απο που αγοραζεται τους δίσκους κυκλοφορουν μαιμουδες.
Διάτρυτους βαζεις για 2 λογους 1:γιατι σε ακραιες καταστασεις οι δίσκοι δεχονται εντονες καταπονησεις+συστολες-διαστολες οι οιποιες εκτωνονονται στις τρύπες οποτε αποφεύγεται το <<στράβωμα>> των δίσκων .
2 : η παστα απο την φθορα απο τα τακακια αποβαλεται ευκολοτερα απο τις τρύπες

Οσο για τους χαρακτους αυτοι προσφέρουν καλήτερο φρεναρισμα διοτι στις ακμές που δημιουργουντσι απο τα αυλακια το τακακι συνανταει μεγαλύτερη αντισταση αρα και μεγαλυτερη τριβη .
Μειωνεκτημα μπορει να θεωρηθει η μικροτερη διαρκεια χρησης στα τακάκια ( προσοχη να γινεται ελεγχος με τα απο καποιο χρονικο διαστημα για τυχων ρωγμες στα τακακια αυτη την φορα μιας και καταπονουνται πολυ ).

Τελος κατα την ταπεινη μου γνωμη αν καποιος θελει καλύτερα φρένα: α)διατηρώντας τις δαγκανες που εχει ειναι να βάλει δίσκους τρυπητους και χαρακτους β) να αλλαξει το μεγεθος των δίσκων και τις δαγκανες με καποια μεγαλύτερα , να καλα η audi εύκολα βρίσκεις απο μεγαλυτερα μοντελα π.χ S3,S4 ,RS... παρα πολύ καλά φρένα

#25 adui

adui
  • Members
  • 75 Απαντήσεις

Posted 05 October 2005 - 12:35 PM

dp
[Οσο για τους χαρακτους αυτοι προσφέρουν καλήτερο φρεναρισμα διοτι στις ακμές που δημιουργουντσι απο τα αυλακια το τακακι συνανταει μεγαλύτερη αντισταση αρα και μεγαλυτερη τριβη .
Μειωνεκτημα μπορει να θεωρηθει η μικροτερη διαρκεια χρησης στα τακάκια ( προσοχη να γινεται ελεγχος με τα απο καποιο χρονικο διαστημα για τυχων ρωγμες στα τακακια αυτη την φορα μιας και καταπονουνται πολυ ).]

φιλε dp με τους χαρακτους και τρυπυτους δισκους εχουμε καλυτερο φρεναρισμα γιατι εχουμε καλυτερη και ταχυτερη απαγωγη της θερμοκρασιας που δημιουργητε απο την τριβη του τακακιου με τον δισκο και ετσι αποφευγουμε την υπερθεμανση με ολες τις συνεπειες που αυτες συνεπαγονται.(χειροτερο φρεναρισμα, στραβωμα δισκων και αλλα πολλα)

Edited by adui, 05 October 2005 - 12:38 PM.

#26 d.s

d.s
  • Members
  • 37 Απαντήσεις

Posted 05 October 2005 - 01:50 PM

ε ναι αυτο λεω και εγω , μονο που αναλυσα παραπανω ξεχωριστα τους τρυπητους και τους χαρακτους δισκους , ο συνδιασμος τους αποτελει το ιδανικο .
Συμφωνω μαζι σου για την ιδιοτητα των τρυπων ως βοηθητικο στοιχειο στη ψυξη των δισκων μιας και η κυρια ψυξη προερχεται απο το γεγονος οτι ειναι αερυζομενοι οι δισκοι .
Π.χ ειναι καλοκαιρι το αυτοκινητο σου εχει απλους δισκους μετα απο συνεχομενα φρεναρισματα και εχοντας ζεσταθει αρκετα τα φρενα πατας σε μια λακουβα με νερο τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτηατα οι δισκοι με την αποτομη ψυξη και με την διαστολη-συστολη να στραβωσουν , αντιθετως με τρυπητους οι τασεις απο την διαστολη-συστολη εκτονωνονται στις τρυπες.
Δεν ειναι τυχαιο οτι δημιουργουνται craks-ρωγμες στους τρυπητους δισκους στα σημεια που ειναι οι τρυπες οταν οι δισκοι ειναι κακης ποιοτητας διοτι εκει επιδρουν οι τασεις απο την θερμανση-ψυξη των δισκων.( μετα την μηχανολογικη κατεργασια ανοιγμα οπων, οι δισκοι <<βαφονται>> κοινως μετα απο θερμανση ψυχονται ωστε να αποκτήσουν την σκληροτητα και τις επιθυμητες ιδιοτητες που θελει ο εκαστοτε κατασκευαστης ,ολλα αυτα βαση προδιαγραφων...οταν η βαφή δεν γινει σωστα βλεπε δισκους μαιμου δημιουργειται στο υλικο μη ομοιογενη δομη με αποτελεσμα να παρατηρουνται οι ρωγμες κτλ οταν δεχτει μηχανικες ή θερμικες μεταβολες ) .

#27 VasilisP

VasilisP
  • Members
  • 93 Απαντήσεις

Posted 05 October 2005 - 03:25 PM

παντως εχω διαβασει οτι κατι τετραπιστονες δαγκανες brembo μαζευουν κατα καιρους πολυ βρωμα και κολλανε τα πιστονια με αποτελεσμα να μην γινεται επιστροφη του τακακιου και και να ακους συνεχες στριγγλιμα και βουητο απο το τακακι που σταματα μονο με πατημα του φρενου..
αυτο ειναι κατι που παρουσιαζουν αυτα τα φρενα ή ειναι γενικο?

#28 AUDI7

AUDI7

Υπεύθυνος Αττικής

• Admin
  • 5590 Απαντήσεις

Posted 09 January 2006 - 10:32 PM

φρενο πολυ καλο ισωσ αργοτερα αν μεγαλωση απο115 και γινει200hp

#29 JIM A3

JIM A3
  • Members
  • 1425 Απαντήσεις

Posted 11 January 2006 - 05:24 PM

Πολυ ικανοποιημενος απο την καθημερινη νορμαλ χρηση.Ομως αν το πιεσω σε στροφιλικι κλπ πεφτουν πολυ σε αποδοση,υστερα απο εντονη χρηση!

#30 A3s-line

A3s-line
  • Members
  • 1401 Απαντήσεις
  • Interests:cars, cars and cars!!!

Posted 11 January 2006 - 10:54 PM

ε είναι και λίγο βαρύ το Α3 για αυτό!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users