Jump to content

Φωτογραφία

Είστε ευχαριστημένοι απο τα φρένα σας ?

• Please log in to reply
85 replies to this topic

#31 A3

A3

Υπεύθυνος Βορείου Ελλάδος

• Admin
  • 1696 Απαντήσεις
  • Car Type:A3

Posted 12 January 2006 - 12:00 AM

Εγώ πάντως κοντά στις 30000 χλμ τους άλλαξα κι έβαλα τρυπητούς. Πίστεψε με, άλλαξε πολύ το φρένο και δε χάνει καθόλου όταν ζεσταθεί αρκετά. Τώρα που ήρθε η ώρα να τους ξαν'αλλάξω θα βάλω χαρακτούς τρυπητούς. Έτσι για να αερίζονται καλύτερα.

#32 JIM A3

JIM A3
  • Members
  • 1425 Απαντήσεις

Posted 12 January 2006 - 10:56 AM

Kαλα κανεις,τα φρενα ειναι το α και το ω στο αυτοκινητο για την ασφαλεια σου.Σε μια στραβη εκει θα καταφυγεις οταν εχεις εξαντλησει καθε περιθωριο

#33 emperor

emperor
  • Members
  • 179 Απαντήσεις

Posted 13 January 2006 - 09:59 AM

A3 ποσο πηγε η αλλαγη φρενων? Σε 17αρες ζαντες εκανες αλλαγη? Και εγω ναι μεν ειμαι καπως ευχαριστημενος αλλα θα ηθελα κατι πιο δυνατο

#34 AUDI7

AUDI7

Υπεύθυνος Αττικής

• Admin
  • 5590 Απαντήσεις

Posted 14 January 2006 - 04:47 PM

πολυ καλα φρενα.

#35 jimalex

jimalex
  • Members
  • 1 Απαντήσεις
  • Car Type:A2

Posted 24 April 2006 - 03:09 PM

Χαιρετώ άπαντες λέγοντας ότι αυτό είναι το πρώτο μου post στο forum.
Θα ήθελα να ρωτήσω γίνεται ή συστήνεται, (χάριν οικονομίας αλλά και ασφάλειας) να μπουν στο Α3 1.6 FSI οι εμπρός δίσκοι πίσω και μπροστά να μπουν πλέον αυτοί του 2λιτρου που έχουν και μεγαλύτερη διάμετρο; Γνωρίζετε αν υπάρχει άλλη οικονομική πλην όμως αξιόπιστη λύση για δίσκους τρίτου κατασκευαστή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και
Παρακαλώ πολύ μην πυροβολείτε δηλώνω παντελώς άσχετος.
blush.gif

#36 volcan20vt

volcan20vt
  • Members
  • 10 Απαντήσεις
  • Car Type:AllRoad

Posted 24 April 2006 - 04:19 PM

Οι εργοστασιακοι 312 Χ 25 ηταν αρκετα καλοι για καθημερινη χρηση και ηρεμα ταξιδια.Δυστυχως ομως το βαρος του αυτ/του στα πολλα χιλιομετρα και στα φρεναρισματα αναγκης φαινεται αμεσως.Ετσι οι μπροστινοι αντικατασταθηκαν απο τα 5000 χιλ περιπου με το κιτ της BREBO 323 X 28.Η διαφορα ειναι αισθητη και κυριως απο τις μεγαλες ταχυτητες.Τωρα εχω 31400 χιλ.Προβλημα κανενα.

#37 xronis iv

xronis iv
  • Members
  • 138 Απαντήσεις

Posted 24 April 2006 - 07:13 PM

φιλε volcan20vt τα μαμα τα εχεις ακομα?

#38 A3s-line

A3s-line
  • Members
  • 1401 Απαντήσεις
  • Interests:cars, cars and cars!!!

Posted 24 April 2006 - 08:49 PM

Φίλε jimalex καλως ήρθες στην παρέα μας και καλή περιήγηση.Σχετικά με την βελτίωση των φρένων τα μαμα φρένα σε όλα τα 1.6 από τα μέσα του 2004 και μετά είναι 280 mm εμπρός, αυτά που φόραγε δηλάδη το προηγούμενο Α3 1,8Τ και Golf GTI 1,8T. Στα πρώτης παραγωγής Α3 8P(6/2003 και μετά) στα 1.6 8V και 2.0 FSI τα φρένα ήταν τα ίδια (288 χιλιοστά εμπρός) με διαφορετική δαγκάνα εμπρός. Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να μπουν τα εμπρος φρενα απο το δίλιτρο στο 1.6.

#39 VaTRaXoΣ

VaTRaXoΣ
  • Members
  • 2916 Απαντήσεις

Posted 27 August 2006 - 02:49 AM

Να σου πω αν και απίστευτα ευχαριστημένος με τα ήδη υπάρχοντα εταιριακά φρένα, που δεν με άφησαν ξεκρέμαστο ποτέ, (και πίστεψέ με τα χρειάστηκα πολλές φορές) προχώρησα σε αντικατάστασή τους. Έβαλα δίσκους Zimmermann και τακάκια ΑΤΕ και είδα φοβερή βελτίωση στον τομέα πέδηση. Το αν έκανα καλά η όχι παίζεται μιας και που ο 8V δεν φημίζετια για τα γκάζια του. Όπως όμως είπε ο Νίκος πιο πάνω, φύλαγε τα ρούχα σου.....

#40 THE BARBARIAN

THE BARBARIAN
  • Members
  • 173 Απαντήσεις
  • Interests:tuning cars
  • Car Type:S3

Posted 27 August 2006 - 08:20 PM

Και εγω μετα απο 45000 χλμ ξυλονω τα μαμα 312mm και εβαλα λιγο βαθια το χερι στην τσεπη και να το προυζεκτ
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ
ΔΙΣΚΟΙ ΑΠΟ S4 345Χ30 ΖΙΜΜΕRΜΑΝΝ

ΔΑΓΚΑΝΕΣ WILWOOD

TAKAKIA FERODO 2500

ΑΠΟ ΕΔΩ ΛΥΠΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΕΛ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ FLOΑTIGN ΘΑ ΓΕΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΙ ΕΔΩ ΣΕ ΜΗΧΑΝΟΥΡΓΟ

#41 sub

sub
  • Members
  • 32 Απαντήσεις

Posted 27 August 2006 - 09:47 PM

Eimai κατοχος Α3 2.0Τ και η αποδοση των φρενων θεωρω οτι ειναι μετρια. Αν δεν κανω λαθος με το 1.6 φορουν τα ιδια φρενα??? down.gif Ναι θα αλλαζα φρενα και μαλιστα σε προσφατη ερευνα αγορας το πακετο με χαρακτους αεριζομενους και δαγκανες BREMBO παει στα 2.200 χωρις τοποθετηση......Ιδομεν....... pachuloyo.gif

Edited by sub, 27 August 2006 - 09:48 PM.

#42 vasil

vasil
  • Members
  • 2 Απαντήσεις

Posted 28 August 2006 - 02:48 PM

QUOTE (sub @ Aug 27 2006, 22:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eimai κατοχος Α3 2.0Τ και η αποδοση των φρενων θεωρω οτι ειναι μετρια. Αν δεν κανω λαθος με το 1.6 φορουν τα ιδια φρενα??? down.gif Ναι θα αλλαζα φρενα και μαλιστα σε προσφατη ερευνα αγορας το πακετο με χαρακτους αεριζομενους και δαγκανες BREMBO παει στα 2.200 χωρις τοποθετηση......Ιδομεν....... pachuloyo.gif

Γεια σας και από εμένα,

βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον το θέμα των φρένων όμως άυτο που δεν καταλαβαίνω είναι πως νοιώθει κάποιος ότι η πέδηση του αυτοκινήτου δεν είναι αρκετή?
Στα τρια και πλέον χρόνια που οδηγώ ένα α3 1.6 ποτέ δεν ένοιωσα ότι τα φρένα δεν με καλύπτουν σε οποιοδήποτε τρόπο και τόπο οδήγησης.
Επίσης αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν μια τόσο καταξιωμένη και σοβαρή αυτοκινητοβιομηχανία να "τσιγγουνεύεται" ή να μη δίνει ιδιαίτερη προσοχή στα συστήματα πέδησης που χρησιμοποιεί?
Mήπως είμαστε υπερβολικοί ή τα λέμε για να έχουμε κάτι να ασχολούμαστε?
Βέβαια συμφωνώ ότι υπάρχει σε κάθε τμήμα του αυτοκινήτου περιθώριο βελτίωσης ή τοποθέτησης ποιοτικότερων υλικών όμως σε κάθε περίπτωση η αλλαγή φρένων στα 3000 ή 5000 χλμ επειδή δεν καλύπτουν νομίζω ότι γίνεται για αλλούς λόγους και όχι για την ασφάλεια κλπ

Παραθέτω το εξής συμβάν που μου έτυχε και θεωρώ ότι αποδεικνύει περίτρανα τα προλεγόμενά μου:

Προ διμήνου βράδυ στην Αθηνών-Λαμίας και με μεγάλη ταχύτητα το προπορευόμενο όχημα (Α8) φρενάρισε απροειδοποίητα και ακινητοποίησε το όχημα χωρίς προφανή λόγο. Από πίσω ακριβώς εγώ με την ίδια ταχύτητα και σε πολύ μικρή απόσταση αναγκάστηκα να φρενάρω με τον ίδιο τρόπο (καθώς δεν είχα τρόπο διαφυγής) και ακινητοποίησα το αυτοκίνητο χωρίς σε καμία περίπτωση να τεθεί το οποιοδήποτε θέμα.

Αμέσως μετά (το προπορευόμενο Α8 ήταν γνωστός μου) τηλεφώνησε και μου είπε ’συγνώμη νόμιζα ότι είδα έναν άνθρωπο στη μέση του δρόμου, φοβήθηκα και το κοκάλωσα’, το συζητήσαμε πως φρενάρανε και τα δύο αυτοκίνητα και θα έλεγα ότι μας έμεινε η αίσθηση ότι το δικό μου φρέναρε πιο ’ανετα’ αν αναλογιστει κανείς τις προδιαγραφές των φρένων των δύο αυτοκινήτων καθώς και τον επιπλέον χρόνο αντίδρασης του δεύτερου οδηγού, τον οποίο χρειάζεται για να αντιληφθεί και να αντιδράσει στο συμβάν.

θεωρώ λοιπόν ότι θέμα επάρκειας φρένων δεν τίθεται τώρα όσο αφορά το βράσιμο κλπ (τους τεχνικούς όρους δεν τους γνωρίζω...) νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο θα συμβαίνει τουλαχιστο σε γενικά πλαίσια...

ευχαριστώ

#43 dpolal

dpolal
  • Uploaders
  • 820 Απαντήσεις

Posted 28 August 2006 - 09:04 PM

Nα παραθέσω και εγώ το δικό μου παράδειγμα...

Πριν από καιρό στον Κιφισσό μπροστά από τα ΚΤΕΛ στο κατέβασμα και ειδικά στο σημείο που στρίβουν αριστερά για το φανάρι βλέπω ένα Impreza WRX που από τέρμα δεξιά προσπαθεί να πάει τέρμα αριστερά για το φανάρι.

Το σημείο εκείνο είχε κίνηση και στο φανάρι ήδη είχε μαζευτεί ουρά.
Ο οδηγός του WRX λοιπόν αντί να κόψει γκαζώνει το αμάξι, τουρμπίζει και περνάει από μπροστά μου με κάτι παραπάνω από 120 και το κόβει αριστερά. (εγώ πήγαινα περίπου με 100+ και θα συνέχιζα ευθεία)

Έντρομος (εγώ) βλέπω το αυτοκίνητο να πηγαίνει καταπάνω στην ουρά με τα 120 και λέω πάει θα γίνει κόλαση τώρα.
Η απόσταση ακινητοποίησης που είχε ήταν περίπου 40-50 μέτρα, πατάει τα φρένα και το WRX νόμισες ότι έριξε άγκυρα, σταμάτησε κανονικά και με το νόμο.

Ο οδηγός του WRX βέβαια έκανε χοντρή μ@λ@κία στην προκειμένη περίπτωση αλλά πολλές φορές τα καλά τα φρένα θα σε σώσουν και από την κακιά την ώρα και από την μ@λ@κία...

#44 A3s-line

A3s-line
  • Members
  • 1401 Απαντήσεις
  • Interests:cars, cars and cars!!!

Posted 28 August 2006 - 09:17 PM

Τα καλά φρενα μπορεί να σε σωσουν απο πολλά πράγματα.Στο δικό μου το αυτοκίνητο δεν έχω πεί ποτέ ότι τα φρένα κουράστηκαν, ζεστάθηκαν, δεν αποδίδουν κλπ. Το ίδιο συνέβη και με το προηγούμενο αμάξι που είχα, ενα Golf 1,4.Προσοχή όμως στα απότομα φρεναρίσματα με μεγάλη ταχύτητα.Είναι πολύ ευκολο να στραβώσουν οι δίσκοι.Ειδικά όταν είναι κρύα τα φρένα.

#45 eyzhn

eyzhn

Member

• Members
  • 479 Απαντήσεις

Posted 28 August 2006 - 09:30 PM

Εχθρός του κάλού το καλύτερο. Τα φρένα ειναι το σημαντικότερο στοιχείο ενεργητικής ασφάλειας του αυτοκινήτου. Δεν πρέπει να συγκρίνης ανόμια πράγματα όπως στην περίπτωση σου με το Α8.
Είχατε το ίδιο βάρος;
Την ίδια ταχύτητα;
Τα ίδια ελαστικά;
Την ίδια πίεση στα ελαστικά;
Την ίδια φθορά στους δίσκους και στα τακάκια;
κτλ κτλ κτλ.

Σίγουρα οι εταιρίες εξοπλίζουν με αξιόπιστα συστήματα πέδησης τα μοντέλα τους. Οι βελτίωση των οποίων όμως προσφέρει ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια, οδηγική ικανοποίηση σε περίπτωση που ο οδηγός θέλει να "παίξει΄λίγο με το αυτοκίνητό του και στο κάτω κάτω και η ικανοποίηση στο μεράκι που έχουν μερικοι για βελτίωση του αυτοκινήτου τους.

#46 vasil

vasil
  • Members
  • 2 Απαντήσεις

Posted 29 August 2006 - 07:55 AM

εν τέλει νομίζω ότι συμφωνούμε, οι κατασκευαστες εξοπλίζουν τα αυτοκίνητα με αξιόπιστα συστήματα πέδησης και οι καταναλωτές τα αλλάζουν για την ικανοποίηση... του παιχνιδιού! (δλδ. ξυπνάς το πρωί τηλεφωνεις τους φίλους και τους ρωτάς θέλετε να παίξουμε φρεναρίσματα?)

Χωρίς παρεξήγηση αυτο έκανα μόλις. Τηλεφώνησα ενα φίλο μου και του υπέβαλα το παραπάνω ερώτημα, ξέρετε τι μου απάντησε?
Άντε ρε τα ΄χεις χάσει τελείως?

#47 eyzhn

eyzhn

Member

• Members
  • 479 Απαντήσεις

Posted 29 August 2006 - 08:10 AM

QUOTE (vasil @ Aug 29 2006, 08:55 AM) <{POST_SNAPBACK}>
εν τέλει νομίζω ότι συμφωνούμε, οι κατασκευαστες εξοπλίζουν τα αυτοκίνητα με αξιόπιστα συστήματα πέδησης και οι καταναλωτές τα αλλάζουν για την ικανοποίηση... του παιχνιδιού! (δλδ. ξυπνάς το πρωί τηλεφωνεις τους φίλους και τους ρωτάς θέλετε να παίξουμε φρεναρίσματα?)

Χωρίς παρεξήγηση αυτο έκανα μόλις. Τηλεφώνησα ενα φίλο μου και του υπέβαλα το παραπάνω ερώτημα, ξέρετε τι μου απάντησε?
Άντε ρε τα ΄χεις χάσει τελείως?

Ακριβώς!! Ξυπνάς ένα ωραιο πρωι πέρνεις τον κολλητος σου τηλ, μπαινετε στο αυτοκίνητο και οδηγάς σε ωραιος επαρχιακούς δρόμους όπου ευχαριστιέσαι το αμάξι σου και τις βελτιωσεις που του έχεις κάνει! Εκει τα χάνεις τελέιως!

#48 xronis iv

xronis iv
  • Members
  • 138 Απαντήσεις

Posted 17 September 2006 - 03:07 PM

εχετε τσαρουχωσει ποτε απο τα 200+ με brembo 4πιστονες?
θα σας ερθει το στομαχι στο στομα...
το εκανα προσφατα σε evo 9 και επαθα την πλακα της ζωης μου!
απο 250 σε 50 σε μονο 4-5sec...

#49 THE BARBARIAN

THE BARBARIAN
  • Members
  • 173 Απαντήσεις

Posted 20 September 2006 - 01:36 PM

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥΣ

ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΟΣΤΙΣΑΝΕ 1600 ΕΥΡΩ

#50 sxbcl

sxbcl
  • Members
  • 1374 Απαντήσεις
  • Car Type:A5

Posted 20 September 2006 - 01:41 PM

Με γειά Δημήτρη...πες μας και εντυπώσεις από το φρενάρισμα τους,μόλις μπορέσεις

#51 THE BARBARIAN

THE BARBARIAN
  • Members
  • 173 Απαντήσεις

Posted 21 September 2006 - 10:09 AM

Σαν πρωτη αισθηση ειναι στο πενταλ αποκτησαι λιγο παραπαω διαδρομη που αλλοσ μπορει να μην την καταλαβη καθολου εχω συνεχεια στο φρεναρισμα δηλαδη παταω επαναλημενα τα ζοριζω και δεν με προδηδουν οι δαγκανεσ στην κυριολεξια καριδονουν τουσ δισκους ασχημα μεχρι που του μπλοκαρουν στιγμιαια αφου εμπλεκεται το ABS και μια δοκιμη που εκανα λογο αναγκεισ κυριωσ αφου τα εστρωσα ηταν απο 250 σε 100 χλμ στην εγνατια οταν προσπερασα ενα αμαξη και πεταχτηκε ενα αλλο και το τσαρουχοσα το πενταλ ασχημα το μαξη συκωθηκε ορθιο κατεβασε την μουρι τερμα κατω τοσο που ειπα θα βρει κατω και τα χλμ απο 250 στα 100 ηρθε σε κατι δεκατα πυστευω οτι εκανα πολυ καλη επιλογη

#52 xronis iv

xronis iv
  • Members
  • 138 Απαντήσεις

Posted 21 September 2006 - 04:54 PM

να χαρω εγω τελειωμενα semi!!! biggrin.gif

#53 THE BARBARIAN

THE BARBARIAN
  • Members
  • 173 Απαντήσεις

Posted 24 September 2006 - 10:36 PM

δεν φοραω τα σεμι πλεον

#54 Thomas

Thomas
  • Members
  • 65 Απαντήσεις

Posted 25 September 2006 - 12:37 AM

μετα κοπων και βασανων demi mad.gif blink.gif wacko.gif

#55 xronis iv

xronis iv
  • Members
  • 138 Απαντήσεις

Posted 25 September 2006 - 01:04 AM

QUOTE (DIMITRIS38 @ Sep 24 2006, 23:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
δεν φοραω τα σεμι πλεον

λες να μη το ξερω? thumbsup.gif

#56 THE BARBARIAN

THE BARBARIAN
  • Members
  • 173 Απαντήσεις

Posted 27 September 2006 - 07:41 PM

Tο ξερεισ αλλα το καρφι το εριξεσ

#57 xronis iv

xronis iv
  • Members
  • 138 Απαντήσεις

Posted 28 September 2006 - 09:07 PM

τι καρφι ρε χαμενε!εγω φταιω που ηθελα να σε φτιαξω!
που θα παει δεν θα σε πετυχω στο δρομο πουθενα?θα σου δωσω να καταλαβεις τι θα πει καροτσακι

#58 amartolos

amartolos
  • Members
  • 338 Απαντήσεις

Posted 29 September 2006 - 12:00 AM

απολυτα ευχαριστημενος και ικανοποιημενος (α3 2.0Τ)

#59 THE BARBARIAN

THE BARBARIAN
  • Members
  • 173 Απαντήσεις

Posted 01 October 2006 - 10:16 PM

ΚΑΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΟΤΣΙ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ ΣΟΥ ΤΟ ΗΞΕΡΑ

#60 xronis iv

xronis iv
  • Members
  • 138 Απαντήσεις