Jump to content

Φωτογραφία

Τι πρόγραμμα φοράμε?

• Please log in to reply
55 replies to this topic

#1 A3

A3

Υπεύθυνος Βορείου Ελλάδος

• Admin
  • 1696 Απαντήσεις
  • Car Type:A3

Posted 13 February 2010 - 11:36 PM

Ανοίγω αυτό το θέμα, για να γράψει ο καθένας από εμάς τι εμπειρίες έχει από το πρόγραμμα που φοράει.
Επειδή είναι ένα θέμα που πονάει αρκετό κόσμο, θα παρακαλέσω το σχόλια να είναι κόσμια.

Λοιπόν ας ξεκινήσω εγω.
Για περισσότερο από 100000 χλμ φοράω πρόγραμμα της Pschiptuning χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Φυσικά δεν έχει και μεγάλη διαφορά από το μαμα μια και έχω ένα ταπεινό 1.6. :smiley_aadq:

#2 asterixx

asterixx
  • Members
  • 136 Απαντήσεις
  • Car Type:A3 Cabrio

Posted 14 February 2010 - 03:03 PM

Εφω φοραω προγραμμα της SP POWER {ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟΣ} εδω και 1200χλ....αρχη ειναι ακομη,παντος ειναι ενα καλο και γραμμικο προγραμμα .Πηγα στα 222.5ps και 32.1 ροπη Εικόνα ,απο οτι εδειξε το δυναμομετρο της maha Εικόνα

#3 vasilis_

vasilis_
  • Members
  • 26 Απαντήσεις
  • Car Type:A4

Posted 14 February 2010 - 10:41 PM

Εφω φοραω προγραμμα της SP POWER {ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟΣ} εδω και 1200χλ....αρχη ειναι ακομη,παντος ειναι ενα καλο και γραμμικο προγραμμα .Πηγα στα 222.5ps και 32.1 ροπη Εικόνα ,απο οτι εδειξε το δυναμομετρο της maha Εικόνα

ποιο Α4 εχεις φιλε? 1.8Τ 163hp? και ποσο κοστισε το πρόγραμμα?

#4 asterixx

asterixx
  • Members
  • 136 Απαντήσεις

Posted 15 February 2010 - 12:43 AM

Εχω το Α4 Β8 1.8 του 2009.....800 ευρωπουλα..Εικόνα

#5 vasilis_

vasilis_
  • Members
  • 26 Απαντήσεις

Posted 15 February 2010 - 12:51 AM

Εχω το Α4 Β8 1.8 του 2009.....800 ευρωπουλα..Εικόνα

Εγω το Α4 καμπριο του 2005. Πηρε αρκετα αλογα το δικο σου, ισως παραπανω απο τα αναμενομενα. καλοταξιδο!

#6 A3

A3

Υπεύθυνος Βορείου Ελλάδος

• Admin
  • 1696 Απαντήσεις
  • Car Type:A3

Posted 15 February 2010 - 10:00 AM

Εγω το Α4 καμπριο του 2005. Πηρε αρκετα αλογα το δικο σου, ισως παραπανω απο τα αναμενομενα. καλοταξιδο!

Βασίλη μην ξεχνάς πως το cabrio έχει περισσότερα κιλά σαν αυτοκίνητο.
Και ειδικά αν είναι και quattro ακόμη περισσότερα.
Νομίζω γύρω στα 1600 kg.
Οπότε τα 200 άλογα σε ένα cabrio αυτοκίνητο έχουν διαφορά σε σχέση με ένα limousine.
Πιστεύω πως καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

#7 vasilis_

vasilis_
  • Members
  • 26 Απαντήσεις

Posted 15 February 2010 - 12:09 PM

Βασίλη μην ξεχνάς πως το cabrio έχει περισσότερα κιλά σαν αυτοκίνητο.
Και ειδικά αν είναι και quattro ακόμη περισσότερα.
Νομίζω γύρω στα 1600 kg.
Οπότε τα 200 άλογα σε ένα cabrio αυτοκίνητο έχουν διαφορά σε σχέση με ένα limousine.
Πιστεύω πως καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

ναι, το ξερω ειναι 1640 κιλα χωρις γεματο το ντεποσιτο. ακριβως αυτο ειναι και ο λογος που θελω να κανω τη βελτιωση, τα 168 αλογα ειναι λιγα για το βαρος του. πιστευω πως θα βελτιωθεί αρκετα αν βρω την πιο καταλληλη εταιρεια βελτιωσης.

#8 asterixx

asterixx
  • Members
  • 136 Απαντήσεις

Posted 15 February 2010 - 01:15 PM

vassili και πρεπει να ξερεις πως το προγραμμα μου δεν ειναι πιεσμενο δουλεβω 1.1 boost kai 0,6-0,7 σταθερη αλλη τα δουλευουν με 1,3 ταβανι,βεβαια με μεγαλυτερο ζορισμα του κινητηρα και ιδιαιτερα της τουρμπινας.Παντος και εδω στο forum μεσα υπαρχει μια καλη προσφορα απο βελτιωτη...Εικόνα

#9 alexisp

alexisp

Υπεύθυνος Δυτική Μακεδονίας και Ηπείρου

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις
  • Interests:Μηχανοκίνητος Αθλητισμός, Σκι, Tennis
  • Car Type:A8

Posted 15 February 2010 - 02:52 PM

Σε TFSI αυτά τα νούμερα είναι πάρα πολύ καλά. Για τα 20V είναι άλλη η ιστορία. Εγώ πιστεύω οτι σύμφωνα με τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου (κάμπριο) το πρόγραμμα θα πρέπει να φτιαχτεί για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (custom). Να πας εκεί και να του πεις πως ακριβώς το θέλεις. Να δώσεις έμφαση στις ροπές από χαμηλά. Τα παραπανίσια κιλά του κάμπριο είναι αυτά που χαλούν την αναλογία κιλά/ίππο. Πιστεύω πως για κάθε ένα αυτοκίνητο και για κάθε έναν οδηγό το πρόγραμμα θα πρέπει να διαφέρει και να έρχεται "στα μέτρα του".

#10 vasilis_

vasilis_
  • Members
  • 26 Απαντήσεις

Posted 15 February 2010 - 04:51 PM

Ναι, για custom προγραμμα παω και λεω να δοκιμασω την προσφορα που βρηκα εδω στο forum, της PS chip tunning. ελπιζω να ειναι πετυχημενη επιλογη, πιστευω πως αυτη εννοεις και εσυ φιλε asterixx!
γι αυτον ακριβως τον λογο θελω κι εγω custom προγραμμα, για να ταιριαζει κατα το δυνατον στον χαρακτηρα του αυτοκινητου φιλε alexisp. ελπιζω ο προγραμματιστης να το πετυχει. μετα το τελος της διαδικασιας θα παραθεσω δυναμομετρηση πριν και μετα για να δουμε επ' ακριβως τη βελτιωση την οποια επετευχθει.
ΕΔΩ ειναι η δυναμομέτρηση πριν την τοποθέτηση προγράμματος.

Edited by vasilis_, 16 February 2010 - 09:59 AM.

#11 vasilis_

vasilis_
  • Members
  • 26 Απαντήσεις

Posted 17 February 2010 - 10:09 PM

Τελικα εχθες εβαλα το προγραμμα της PS chip tuning. Δεν εχω ακομα εκτιμησει τη συμπεριφορα και τις επιδοσεις του αυτοκινητου, αλλα οντως δειχνει πιο νευρικο. Η τουρμπινα φαινεται να δουλευει συμφωνα με το εκτιπωμενο log που μου εδωσαν τα παιδια σε σταθερη πιεση 0,7-0,9 και boost 1,3. Απο οτι φαινεται ειναι λιγο πιο πιεσμενη απο τη δικη σου τουρμπινα φιλε asterixx. Θα δειξει πως θα επηρρεασει τη ζωη της στη διαρκεια λειτουργιας του προγραμματος. Δεν το εχω δυναμομετρησει ακομα καθως ειναι νωρις, αλλα ενας υπολογισμος εν κινησει με το VAG-COM εδειξε κοντα στα 218 hp. φανταζομαι πως στο δυναμομετρο αυτο το νουμερο θα μειωθει αρκετα.

#12 asterixx

asterixx
  • Members
  • 136 Απαντήσεις

Posted 18 February 2010 - 06:44 PM

φιλε μου να το χαιρεσαι το τουτου σου,την προηγουμενη δυναμομετρηση δεν μπορω να τη δωΕικόνα .Οσο για τα αλογα σου θα εισαι καπου εκει 220-230.Αντε τωρα παμε για αλλα,φιλτρο.....καταλυτη.....κτλΕικόνα

#13 vasilis_

vasilis_
  • Members
  • 26 Απαντήσεις

Posted 19 February 2010 - 09:59 AM

φιλε μου να το χαιρεσαι το τουτου σου,την προηγουμενη δυναμομετρηση δεν μπορω να τη δωΕικόνα .Οσο για τα αλογα σου θα εισαι καπου εκει 220-230.Αντε τωρα παμε για αλλα,φιλτρο.....καταλυτη.....κτλΕικόνα

Αυτα θα χρειαστει να περιμενουν λιγο!! Να δω θελω τι αντοχες θα εχει το turbακι με τετοια πιεση! παντως το 220-230 που λες δεν παιζει στο δικο μου αυτοκινητο, ειναι πολλα τα αλογα! και με 210 πραγματικα σε δυναμομετρηση εγω θα ειμαι ικανοποιημενος.

#14 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 19 February 2010 - 03:09 PM

Ικανοποιημένος φίλε μου θαπρέπει να είσαι αν το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται έτσι όπως θέλεις. Εξάλλου το καλύτερο δυναμόμετρο είναι ο δρόμος, οπότε οτι και να πει το δυναμόμετρο, αν εσύ είσαι ευχαριστημένος, δεν μετράει και τόσο πολύ ;)
φιλικά Αλέξανδρος

#15 vasilis_

vasilis_
  • Members
  • 26 Απαντήσεις

Posted 19 February 2010 - 03:44 PM

Ικανοποιημένος φίλε μου θαπρέπει να είσαι αν το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται έτσι όπως θέλεις. Εξάλλου το καλύτερο δυναμόμετρο είναι ο δρόμος, οπότε οτι και να πει το δυναμόμετρο, αν εσύ είσαι ευχαριστημένος, δεν μετράει και τόσο πολύ ;)
φιλικά Αλέξανδρος

Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε μου. Αλλα και οι αριθμοι ειναι μια σημαντικη παραμετρος που πρεπει να γνωριζουμε για να ξερουμε με στοιχεια τι δυνατοτητες εχει το αυτοκινητο και κυριως αν αξιζουν τα χρηματα που δινει ο καθενας μας που ασχολειται με αυτες τις μικροβελτιωσεις.

Edited by vasilis_, 19 February 2010 - 03:44 PM.

#16 teo20net

teo20net
  • Members
  • 96 Απαντήσεις

Posted 20 February 2010 - 10:15 PM

Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε μου. Αλλα και οι αριθμοι ειναι μια σημαντικη παραμετρος που πρεπει να γνωριζουμε για να ξερουμε με στοιχεια τι δυνατοτητες εχει το αυτοκινητο και κυριως αν αξιζουν τα χρηματα που δινει ο καθενας μας που ασχολειται με αυτες τις μικροβελτιωσεις.

Sorry για την παρέμβαση αλλά θα ήθελα να σου εξηγήσω...
Αυτό που λέει ο Αλέξης, ξέρει γιατί το λέει. Τα δυναμόμετρα είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο κ θέμα συζήτησης.
Κάποια στιγμή ίσως θα έπρεπε να ανοιχτεί ένα τέτοιο τόπικ και να συζητηθεί το θέμα αν δεν έχει γίνει ήδη αυτό.
Μπορεί να πας σε 2-3 και καθένα να σου δείχνει άλλα. Κ ειδικά αν κάποιος συνεργάζεται με κάποιον βελτιωτή, τότε
η κομπίνα είναι έτοιμη, σου φουσκώνει τα μυαλά ο δυναμομετράς για να ανεβάσει τις μετοχές του βελτιωτή και να τον
πλασάρει και σε άλλους. Πολλές φορές, άλλος σε μετράει έτσι άλλος αλλιώς, άλλος σε μετράει με 4η ταχύτητα άλλος με
3η. Γενικά υπάρχουν σημεία που μπορούν να προκαλέσουν σημαντικές διαφορές (θετικά ή αρνητικά). Ακόμη βέβαια κ
όταν δεν υπάρχει πρόθεση, δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις με ακρίβεια. Κ όταν λέω ακρίβεια, όχι +/- 2 άλογα αλλα +/- 10-15.
Και αυτός ο αριθμός είναι σημαντικός. Επίσης αν πας εσύ στο Χ αξιοπιστότατο δυαναμόμετρο κ εγώ πάω στου Μπαρμπα
Μήτσου και με βγάλει πιο δυνατό, αυτό δεν σημαίνει οτι εγώ είμαι πιο δυνατός.
Στα κάνω λίγο υπερβολικά για να σε βοηθήσω να καταλάβεις.

Ενώ αν μπούμε δίπλα δίπλα και κάνουμε ένα άνοιγμα, τότε θα ξέρουμε ποιος πάει καλά και ποιός όχι.

Ειδικότερα δε, αυτό που πρεπει να κοιτάξεις είναι αν το αυτοκίνητο μετά το πρόγραμμα σε προβληματίζει ακόμη σε σημεία
που πρίν σε προβλημάτιζαν και τελικά σε έκαναν να βάλεις πρόγραμμα. Π.χ. μπορεί να ήθελες να προσπερνάς ευκολότερα ή
μπορεί να θέλεις να τραβάς τροχόσπιτο. Αυτά πρέπει να τα ξέρει ο προγραμματιστής για να κάνει αυτό που πρέπει,
Αν μετά το πρόγραμμα έχεις ακόμη ''μελανά'' σημεία, πρέπει να το ξανακοιτάξεις. Αυτό είναι που σου λέει ο Αλέξης. Αν σε
βγάλει το δυναμόμετρο 290 άλογα αλλά το αυτοκίνητο πάει ένα κλικ πιο γρήγορα απο ότι πριν με τα 160, θα τρέξεις να
αναφωνήσεις γιούχου???? Μπά.... Γι'αυτό το καλύτερο δυναμόμετρο είναι ο δρόμος και η ικανοποίηση των αναγκών σου
(σε λογικά πλαίσια πάντα, δεν μπορείς να ζητάς απο το αυτοκίνητό σου 400 άλογα μόνο απο ένα πρόγραμμα πχ) και όχι
κανένα δυναμόμετρο. Εκεί που το δυναμόμετρο χρειάζεται, είναι στο να έχεις μια γενική εικόνα της βελτίωσης σε σχέση με
τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που έχουν δυναμομετρηθεί στο ΙΔΙΟ και μόνο στο ΙΔΙΟ δυναμόμετρο!

Οπότε :rockonbaby.sml:.

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική μου άποψη και δεν έχουν σκοπό να θίξουν κανέναν προγραμματιστή και κανέναν
ιδιοκτήτη δυναμόμετρου. Εκφράζω απλά την προσωπική μου γνώμη, μετά απο αρκετά γεγονότα που έχω δεί.

Edited by teo20net, 20 February 2010 - 10:19 PM.

#17 vasilis_

vasilis_
  • Members
  • 26 Απαντήσεις

Posted 22 February 2010 - 11:49 PM

Δεν εχεις αδικο οσον αφορα τις πιθανες ''συνεργασίες'' μεταξυ προγραμματιστων και συνεργειων δυναμομετρησης. ωστοσο περαν της δυναμομετρησης στο δρομο, σε ολους μας χρειαζεται να κατανοησουμε αυτο που βλεπουμε και να το μεταφρασουμε σε νουμερα. Στην δικη μου περιπτωση, μετα την τοποθέτηση του προγραμματος εχω παρατηρησει καλυτερη αποκριση στο γκαζι, σιγουρα καλυτερα ρεπριζ, αλλα οσον αφορα στη ροπη περιμενα να την εχω αρκετα χαμηλοτερα απο οτι πριν δηλαδη γυρω στις 1600-1700 στροφες. Ομως συμφωνα με την δικη μου εκτιμηση στο θεμα αυτο τουλαχιστον δεν εχει αλλαξει η συμπεριφορα του αυτοκινητου. Εξακολουθει να βρισκεται στις 2000 στροφές και πανω.
Η καταναλωση εχει αυξηθει ελαχιστα, εκτος απο τις στιγμιαιες καταναλωσεις 1ης και 2ας που εχω δει 40-45λτ/100χλμ σε καποιες περιπτωσεις!!!!
Σε πορεια στην εθνικη με σταθερη ταχυτητα 140χλμ/ωρα και χρηση cruise control ειχε μεση κατανάλωση 7,8λτ/100χλμ.
Επισης σε αποτομο πατημα του γκαζιου σε 2α η 3η το ESP αναλμβανει τις περισσοτερες φορες δραση. Πριν την αναβάθμιση το εβλεπα σπανιως και μονο στην 1η!!!
Κυριως παντως με προβληματιζει το θεμα της ροπης οπως προανεφερα.

#18 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 23 February 2010 - 01:58 AM

Δηλαδή για να καταλάβω, ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με την ροπή; Απλά το οτι περίμενες να είναι χαμηλότερα ή δεν έχει το κάτι παραπάνω σε σχέση με το εργοστασιακό;

#19 teo20net

teo20net
  • Members
  • 96 Απαντήσεις

Posted 23 February 2010 - 09:03 AM

Δεν εχεις αδικο οσον αφορα τις πιθανες ''συνεργασίες'' μεταξυ προγραμματιστων και συνεργειων δυναμομετρησης. ωστοσο περαν της δυναμομετρησης στο δρομο, σε ολους μας χρειαζεται να κατανοησουμε αυτο που βλεπουμε και να το μεταφρασουμε σε νουμερα. Στην δικη μου περιπτωση, μετα την τοποθέτηση του προγραμματος εχω παρατηρησει καλυτερη αποκριση στο γκαζι, σιγουρα καλυτερα ρεπριζ, αλλα οσον αφορα στη ροπη περιμενα να την εχω αρκετα χαμηλοτερα απο οτι πριν δηλαδη γυρω στις 1600-1700 στροφες. Ομως συμφωνα με την δικη μου εκτιμηση στο θεμα αυτο τουλαχιστον δεν εχει αλλαξει η συμπεριφορα του αυτοκινητου. Εξακολουθει να βρισκεται στις 2000 στροφές και πανω.
Η καταναλωση εχει αυξηθει ελαχιστα, εκτος απο τις στιγμιαιες καταναλωσεις 1ης και 2ας που εχω δει 40-45λτ/100χλμ σε καποιες περιπτωσεις!!!!
Σε πορεια στην εθνικη με σταθερη ταχυτητα 140χλμ/ωρα και χρηση cruise control ειχε μεση κατανάλωση 7,8λτ/100χλμ.
Επισης σε αποτομο πατημα του γκαζιου σε 2α η 3η το ESP αναλμβανει τις περισσοτερες φορες δραση. Πριν την αναβάθμιση το εβλεπα σπανιως και μονο στην 1η!!!
Κυριως παντως με προβληματιζει το θεμα της ροπης οπως προανεφερα.

Φαντάζομαι ότι σε προβληματίζει αυτό περι ροπής χαμηλά...
Αυτό μπορεί να στο διορθώσει ο προγραμματιστής σου.

Όσο για το ESP, συνήθως έτσι γίνεται...

#20 vasilis_

vasilis_
  • Members
  • 26 Απαντήσεις

Posted 23 February 2010 - 11:17 AM

Φαντάζομαι ότι σε προβληματίζει αυτό περι ροπής χαμηλά...
Αυτό μπορεί να στο διορθώσει ο προγραμματιστής σου.

Όσο για το ESP, συνήθως έτσι γίνεται...

Ακριβως αυτο με προβληματιζει φιλε, η ροπη χαμηλα. Περιμενα πολυ καλυτερα αποτελεσματα σε αυτο τον τομεα, ηταν και ο βασικός λογος λογος για τον οποίο ηθελα να κανω την αναβαθμιση. ελπιζω να μπορεσει να το διορθωσει η αταιρεια που εκανα την αναβαθμιση και κυρίς χωρις κοστος. Να δουμε..

#21 asterixx

asterixx
  • Members
  • 136 Απαντήσεις

Posted 23 February 2010 - 02:53 PM

vasili η τουρμπινα σου αρχιζει να δουλευει μετα της 2000 στροφες και η μεγιστη ροπη σου ειναι περιπου κοντα στις 2600- 3000 στροφες οποτε η ροπη που ζητας στις 1600 στροφες ειναι αδυνατη.Παντως ρωτα τον βελτιωτη σου.Και για νοα σου φυγη καθε υποψια,κανε μια δυναμομετρηση να δουμε τι[ψαρια επιασεςΕικόνα ] καθαρα για ψυχολογικους λογους και για να δουμε την καμπηλη των ps και της ροπης.Μην περιμενεις με ανα προγραμμα να βγαλεις φωτιες στον δρομο.Αν και μονος σου λες οτι πλεον αναβει το esp με τη 2α.Το βασικο ειναι να μην σου κανει κοψιματα στο δρομο ....καλοφορετο και απροβληματιστοΕικόνα

#22 vasilis_

vasilis_
  • Members
  • 26 Απαντήσεις

Posted 23 February 2010 - 04:03 PM

vasili η τουρμπινα σου αρχιζει να δουλευει μετα της 2000 στροφες και η μεγιστη ροπη σου ειναι περιπου κοντα στις 2600- 3000 στροφες οποτε η ροπη που ζητας στις 1600 στροφες ειναι αδυνατη.Παντως ρωτα τον βελτιωτη σου.Και για νοα σου φυγη καθε υποψια,κανε μια δυναμομετρηση να δουμε τι[ψαρια επιασεςΕικόνα ] καθαρα για ψυχολογικους λογους και για να δουμε την καμπηλη των ps και της ροπης.Μην περιμενεις με ανα προγραμμα να βγαλεις φωτιες στον δρομο.Αν και μονος σου λες οτι πλεον αναβει το esp με τη 2α.Το βασικο ειναι να μην σου κανει κοψιματα στο δρομο ....καλοφορετο και απροβληματιστοΕικόνα

Ειχα την εντυπωση πως με τη βοηθεια του αναπρογραμματισμου θα κατεβαινε λιγο αυτο το οριο των 2000 στροφων. Ισως τελικα το μονο που μπορει να συμβει με την προσθηκη προγραμματος ειναι απλα περισσοτερη ροπη αλλα παντα στο ιδιο ευρος στροφων. Προφανως δεν περιμενω να βγαλει φωτια στο δρομο, ουτως η αλλως το βαρος του αυτοκινητου μου ειναι απαγορευτικο για κατι τετοιο!!! Αλλα ενα διαγραμμα οπως λες κι εσυ θα ηταν χρησιμο σε καθε περιπτωση. Μενει απλα να απιλεξω το καταλληλο δυναμομετρο για αυτη τη μετρηση.

#23 THE BARBARIAN

THE BARBARIAN
  • Members
  • 173 Απαντήσεις
  • Interests:tuning cars
  • Car Type:S3

Posted 23 February 2010 - 04:36 PM

Βασίλη σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί το αμάξι σου με πρόγραμμα να κατεβεί η ροπή τόσο χαμηλά
δεν γίνεται και είναι θέμα τουρμπίνας σε συνάρτηση με το μοτέρ η τουρμπίνα σου ναι είναι
μικρή αλλά δεν μπορεί να σπουλαρη ποιο γρήγορα και φέρει την ροπή κάτω απο τις 2000 στροφές
είναι αδύνατον να γίνει

Για να συνέβαινε αυτό θα έπρεπε να ευχές 2500 κυβικά με αυτή την τουρμπίνα όποτε λόγο μεγαλύτερου
όγκου καυσαερίων θα φούσκωνε απο χαμηλά αλλά μετά τις 4500 θα τελείωνε η τουρμπίνα
και στο τέλος θα έσπαγε η τουρμπίνα αν συνέχιζες να σηκώνεις στροφές και να πιέζεις το μοτέρ

Ο ίδιος ο κατασκευστης λέει ότι σπουλαρη απο τισ 1850 στροφές η ροπή όμως δεν είναι εκεί είναι
ποιο ψηλά όπως θα δεις και στην δυναμομετρηση που έχεις ήδη κάνει χωρίς πρόγραμμα

Να σου πω όμως πως εάν είχαμε καταφέρει να κατεβάσουμε και την ροπή κάτω απο τις 2000 η' στις 2000
στροφές να είχαμε πετύχει μέγιστη ροπή το αμάξι σου δεν θα ξεκινούσε ποτέ και τι εννοώ ποτέ
θα σπινιαριζε ακατάσχετα πολύ περισσότερο από ότι τώρα σε σημείο να είναι κουραστικό και να μην
μπορείς να το οδηγήσεις μέσα στην πόλη

Όσο για esp είναι απόλυτα φυσιολογικό να κάνει υπερωρίες να ενεργοποιείται ποιο συχνά και με 2
και με 3 ταχύτητα αφού πλέον έχεις ποιο πολλά κιλά ροπής σε μεγαλύτερο φάσμα στροφών

#24 THE BARBARIAN

THE BARBARIAN
  • Members
  • 173 Απαντήσεις

Posted 23 February 2010 - 05:05 PM

Όσο για τα δυναμόμετρα θα συμφωνήσω με τον teo20net αυτό φαινόμενο πραγματικά συμβαίνει το έχουμε δει πολλές φορές
για αυτό όταν οι πελάτες μας λένε που να μετρήσουν το αμάξι τους προτείνουμε τον φωτηνελη χωρίς όμως να πιέζουμε
προς αυτή την κατεύθυνση ο καθένας πάει όπου θέλει άπλα επειδή στο συγκεκριμένο maha όσα μετρήσαμε δεν έδειξαν
παραπάνω άλογα απο αυτά που περιμέναμε για αυτό το προτείνουμε αλλιώς ο πελάτης επιλέγει τι θα κάνει
δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει το θέμα είναι ότι αν πας σε δυναμόμετρο που ο ιδιοκτήτης
κάνει προγράμματα θα προσπαθήσει να στο βγάλει σκάρτο για να πούληση πρόγραμμα το έχουμε δει και αυτό

#25 asterixx

asterixx
  • Members
  • 136 Απαντήσεις

Posted 23 February 2010 - 06:57 PM

+1 Εικόνα

#26 vasilis_

vasilis_
  • Members
  • 26 Απαντήσεις

Posted 24 February 2010 - 06:43 PM

+1 Εικόνα

Παντως δεν γινεται να μην υπαρχει ενα αξιοπιστο μηχανημα δυναμομετρησης. εκτος αν επηρεαζεται τοσο πολυ απο το χειριστη του που τα αποτελεσματα μπορουν να γινουν πολυ ευκολα αναξιοπιστα οσο αξιοπιστο και αν ειναι το δυαναμομετρο.

#27 THE BARBARIAN

THE BARBARIAN
  • Members
  • 173 Απαντήσεις

Posted 24 February 2010 - 08:08 PM

Παντως δεν γινεται να μην υπαρχει ενα αξιοπιστο μηχανημα δυναμομετρησης. εκτος αν επηρεαζεται τοσο πολυ απο το χειριστη του που τα αποτελεσματα μπορουν να γινουν πολυ ευκολα αναξιοπιστα οσο αξιοπιστο και αν ειναι το δυαναμομετρο.

Βασίλη τα μηχανήματα είναι αξιόπιστα ο εκάστοτε χειριστείς είναι το θέμα

#28 teo20net

teo20net
  • Members
  • 96 Απαντήσεις

Posted 24 February 2010 - 09:02 PM

Βασίλη τα μηχανήματα είναι αξιόπιστα ο εκάστοτε χειριστείς είναι το θέμα

Ο παράγοντας χειριστής είναι κατα κύριο λόγο ο σημαντικότερος.
Ωστόσο θα διαφωνήσω περί αξιόπιστων μηχανημάτων. Η να το θέσω καλύτερα,
το μηχάνημα μπορεί να δουέύει καλά, αλλά η έννοια ''καλά'' δεν είναι σε όλα τα
μηχανήματα το ίδιο πράγμα. Αν υπήρχε ένα κ μόνο ένα δυναμόμετρο για όλους
θα ήταν το καλύτερο. Τώρα που αυτό δεν γίνεται, μπορούμε να πηγαίνουμε στο
ίδιο δυναμόμετρο, αυτοκίνητα που θέλουμε να τα συγκρίνουμε μεταξύ τους. Κ πάλι
για να γίνει αυτό, πρέπει να μετρηθούν την ίδια μέρα, την ίδια ώρα με τις ίδιες συνθήκες
με το ίδιο κάυσιμο κλπ κλπ...

#29 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 24 February 2010 - 09:46 PM

:D

Και κάπου εδώ θα ξαναπώ οτι το καλύτερο και πιο αξιόπιστο δυναμόμετρο είναι ο δρόμος. Βάλε σημάδια, πχ φανάρι-φανάρι και δες τις διαφορές που έχεις. Εγώ ας πούμε ξέρω οτι το πρωί που ξυπνάω από το σπίτι μου μέχρι τα Καρφούρ έχω ζεστάνει τον κινητήρα. Από τα Καρφούρ μέχρι το επόμενο φανάρι έχω 210. Αν πάω και βάλω πρόγραμμα και "δυναμώσω" κατά 30ps και στο ίδιο σημείο βγάζω 212, τότε για εμένα το πρόγραμμα θα είναι ψιλοαποτυχία. Βέβαια παίζει ρόλο και το τι πρόγραμμα κάνεις, άλλος θέλει ένα light πρόγραμμα για να έχει μακροζωία στην τουρμπίνα του, άλλος θέλει να ξεζουμίσει την Κ03/Κ04 και δουλεύει δίμπαρα + , όλα είναι συνάρτηση του τι θέλεις.

Πάντως το μόνο σίγουρο για εμένα είναι οτι θέλω πρόγραμμα που να δουλεύει με 95άρα :D
Άκου εκεί 1,55? το λίτρο η 100άρα... Μπρρρρρρρ!

#30 vasilis_

vasilis_
  • Members
  • 26 Απαντήσεις

Posted 24 February 2010 - 10:44 PM

:D

Και κάπου εδώ θα ξαναπώ οτι το καλύτερο και πιο αξιόπιστο δυναμόμετρο είναι ο δρόμος. Βάλε σημάδια, πχ φανάρι-φανάρι και δες τις διαφορές που έχεις. Εγώ ας πούμε ξέρω οτι το πρωί που ξυπνάω από το σπίτι μου μέχρι τα Καρφούρ έχω ζεστάνει τον κινητήρα. Από τα Καρφούρ μέχρι το επόμενο φανάρι έχω 210. Αν πάω και βάλω πρόγραμμα και "δυναμώσω" κατά 30ps και στο ίδιο σημείο βγάζω 212, τότε για εμένα το πρόγραμμα θα είναι ψιλοαποτυχία. Βέβαια παίζει ρόλο και το τι πρόγραμμα κάνεις, άλλος θέλει ένα light πρόγραμμα για να έχει μακροζωία στην τουρμπίνα του, άλλος θέλει να ξεζουμίσει την Κ03/Κ04 και δουλεύει δίμπαρα + , όλα είναι συνάρτηση του τι θέλεις.

Πάντως το μόνο σίγουρο για εμένα είναι οτι θέλω πρόγραμμα που να δουλεύει με 95άρα :D
Άκου εκεί 1,55? το λίτρο η 100άρα... Μπρρρρρρρ!

Οντως, εχει ξεφυγει η 100αραααααααα!!!!! Πιστευω παντως πως ουτε εγω δουλευω την Κ03s στα ορια της, δουλευει maximum 1,3 και σταθερο 0,9. Αν τωρα ξερεις καποιον που την δουλευει στα 2 τι να πω!!! Να ζησουμε να τη θυμομαστε την τουρμπινα του!!!!!!!!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Google (1)