Jump to content

Φωτογραφία

Εξατμίσεις

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 alexisp

alexisp

Υπεύθυνος Δυτική Μακεδονίας και Ηπείρου

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις
  • Interests:Μηχανοκίνητος Αθλητισμός, Σκι, Tennis
  • Car Type:A8

Posted 04 June 2010 - 10:37 AM

Καλημέρα!

Πήρα την δύσκολη απόφαση να προσωρήσω στην βελτίωση του αυτοκινήτου μου και πλέον μου μένει να συλλέξω τα κομμάτια που ψάχνω... Το κύριο ερώτημα είναι όμως το "τί ψάχνω"!

ΈΛΑ ΝΤΕ; ΤΙ ΨΑΧΝΩ;

Από ποια μέρη αποτελείται μια εξάτμιση; Τι είναι το downpipe και τι δουλειά κάνει; Τι περιέχει μια turbo-back, τι μια cat-back? Σε ποιες επώνυμες εταιρίες να ψάχνομαι;

Για αρχή αυτά, μετά θα αρχίσω με τους καταλύτες Εικόνα

#2 Yellow Devil S3

Yellow Devil S3
  • Moderators
  • 250 Απαντήσεις
  • Car Type:S3

Posted 04 June 2010 - 09:44 PM

Φιλε μου Αλεξη πιστευω η εικονα παρακατω να σε κατατοπισει και να σε βοηθησει.Τα πραγματα ειναι απλα ,αλλα και συνθετα μαζι.
Η παρακατω εξατμιση ειναι απο το δικο σου μοντελο .
Για το τι θα κανεις??
Καλο ειναι να εμπιστευθεις το οχημα σου σε καλα και γνωστηκα χερια.
Για το θεμα τιμης θα προτιμουσα και μια καλη χειροποιητη εξατμιση διοτη θα μου δωσει τα ιδια αποτελεσματα ,γιατι οπως ξερουμε
τα επωνυμα = ακριβα.

Εικόνα

Αυτα και ελπιζω να σε βοηθησα .Φιλικα Δημητρης.

#3 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 05 June 2010 - 12:04 AM

Σε ευχαριστώ Δημήτρη!

Την εξάτμιση την δική μου την είδα σήμερα ολόκληρη βγαλμένη :)
Μου μίλησαν για προκαταλύτη τον οποίο δεν εντόπισα ποτέ μου. Τι δουλειά κάνει ο προκαταλύτης; Το ξέρω οτι είναι πριν τον καταλύτη, αλλά ποιος ο ρόλος του; Μπορεί να αφαιρεθεί; Έπειτα το dp τι ακριβώς κάνει; που με βοηθάει; Έχει ας πούμε μεγαλύτερη διάμετρο και αυτό δεν την "μπουκώνει"; Η δικιά μου στο dp είναι τρομερά στενή εκεί που κανει το στρίψιμο! Έπειτα τι διαφορά έχουν σε απόδοση μια resonated και μια non-resonated? Έχω καταλήξει τελικά σε miltek turbo-back. Ο λόγος που θέλω την επώνυμη είναι καθαρά για θέματα εγγύησης. Άλλωστε για χειροποίητη μου είπαν με 200άρι καταλύτη στα 900? και την miltek την βρήκα 200 ευρώ παραπάνω! Και η miltek είναι και η Quad με 4 απολήξεις (2+2). Άσε που με χειροποίητες συνήθως αντιμετωπίζεις πρόβλημα με αισθητήρα λ...

#4 Yellow Devil S3

Yellow Devil S3
  • Moderators
  • 250 Απαντήσεις
  • Car Type:S3

Posted 05 June 2010 - 03:08 PM

Οταν κανουμε βελτιωση σε ενα τουρμπο οχημα καλο ειναι η βελτιωση να γινεται απο την αρχη της εξατμισης (εφοσον υπαρχει και η οικονομικη ανεση).
Οταν λεμε βελτιωση της εξατμισης εννοουμε την απελευθερωση των καυσαεριων προς την εξοδο απο τη μηχανη .
Ξεκιναμε λοιπον με το downpipe το πρωτο μας κομματι (κομματι καθοδου απο το τουρμπο) που του αλλαζουμε την διατομη σε πιο μεγαλη
(Οχι απαραιτητο μερος.Αναλογα με τις απαιτησεις της βελτιωσεις.Αν χρειαζεται ,για να μεγαλωσει η ροη των καυσαεριων).
Στη συνεχεια ειναι ο προκαταλυτης (για τα πιο καινουργια μοντελα .Στα παλαιοτερα υπηρχε μονο ο κυριος καταλυτης).
Οι καταλυτες ειναι αυτοι που κρατανε τα μη φιλικα προς το περιβαλλον καταλοιπα απο την καυση του κινητηρα (καυσαερια),τα υπολοιπα βγαινουν απο την εξατμιση.
Για τον προκαταλυτη λοιπον ,υπαρχει ενας αισθητηρας λ πριν τον προκαταλυτη και ενας αισθητηρας λ μετα και μετα υπαρχει ο κυριος καταλυτης.
Ο πρωτος αισθητηρας λ μετραει τα καυσαερια που βγαινουν απο τον κινητηρα και δινει εντολη στον εγκεφαλο του οχηματος για να διορθωσει το μειγμα
και ο δευτερος λ περνει μετρηση μετα τον προκαταλυτη για να διορθωσει τον πρωτο λ σε περιπτωση που δεν προλαβαινει ο πρωτος ετσι τα καυσαερια ειναι διπλα
ελεγμενα και μπορουν να περασουν απο το μεγαλο καταλυτη χωρις να τον μπουκωνουν και να μην προκαλειται η καταστροφη αυτου.
Στην ουσια τα καινουργια οχηματα ειναι εφοδιασμενα ετσι ωστε να εχουμε το δυνατον καλυτερη καυση ,οικονομια και να ειναι φιλικα προς το περιβαλον.
(Σε αυτη την περιπτωση βγαζουμε το καταλυτη και τον προκαταλυτη και εφοδιαζουμε το οχημα με εναν βελτιωτικο καταλυτη για να μπορεσουμε να λειτουργησουμε και τους δυο λ).
Μετα εχουμε το μεσσαιο καζανι το οποιο αποτελειται απο ενα διατρητο εσωτερικο σωληνα το οποιο χρησιμοποιηται σαν φλογοπαγιδα αλλα και σαν διασπαστης θορυβου.
Το τελικο καζανι ερχεται να αποσιωπησει το διασπασμενο θορυβο και να κρατησει τα επιπεδα των ντεσιμπελ στα επιτρεπτα ορια που οριζονται απο τους νομους του καθε κρατους .

Αυτα για το τι ειναι ,αλλα και τη κανει η εξατμιση του οχηματος μας.

#5 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 05 June 2010 - 04:34 PM

Μπράβο ρε Δημήτρη!!! Σιγά σιγά πιστεύω θα είμαστε σε θέση να το ανεβάσουμε στην τεχνική μας βιβλιοθήκη!! Εικόνα

#6 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 29 October 2010 - 01:19 PM

Μετά από πολύ αναζήτηση και έχοντας δει πολλές επώνυμες και custom δουλειές, έχω να πω ότι η εξάτμιση της APR με έχει κερδίσει (κατασκευαστικά) αλλά χρησιμοποιεί 100άρη καταλύτη. Για καταλύτη θα ήθελα 200άρη για να είμαι 100% σίγουρος. Επόμενη λύση είναι η Custom από τοπικό κατάστημα.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Να πάω σε 70άρι dp, 200άρη καταλύτη και από εκεί και πίσω 63,5?

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users