Jump to content

Φωτογραφία

Συμμετοχές για το 3ο DYNO DAY μελών Αττικής

• Please log in to reply
73 replies to this topic

#61 AUDI7

AUDI7

Υπεύθυνος Αττικής

• Admin
  • 5590 Απαντήσεις
  • Car Type:A3

Posted 22 May 2009 - 09:23 PM

QUOTE (Dimitrisp @ May 22 2009, 16:14 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Θα ήθελα λίγες πληροφορίες ακόμα . Εάν έχω καταλάβει καλά , από εθνική θα μπω στην renault και θα εξακολουθήσω τον παράπλευρο δρόμο της εθνικής ??? . και εάν υπάρχει πλήρη ονομασία δρόμου και του μαγαζιού , γιατί έχω ψάξει στον χάρτη και δεν βρίσκω τίποτα .

Θα μείνεις πάνω στην εθνική θα περάσεις την renault και θα μείνεις ακόμα στην εθνική αλλά στην δεξιά λωρίδα. Στο 10ο km μόλις περάσεις το ύψος της renault θα κάνεις δεξιά στον παράδρομο μέσα. Το δυναμόμετρο λέγεται unlimited exelixis.

#62 konstantinosTT

konstantinosTT
  • Members
  • 5 Απαντήσεις
  • Car Type:A8

Posted 22 May 2009 - 10:21 PM

Μαζι μου θα ερθει για dyno αλλα ενα s3 και ενα Α3 οποτε θα ερθουμε 4 αυτοκινητα στο συνολο.
Ραντεβου το πρωι στο δυναμομετρο!!!

#63 kalliask

kalliask
  • Members
  • 4 Απαντήσεις
  • Car Type:S8

Posted 23 May 2009 - 03:50 PM

Sorry ρε παιδιά, πάλι η κολωδουλειά mad.gif δεν με άφησε. Ελπίζω να πήγε καλά και οι μετρήσεις να είχαν τα αποτελέσματα που περίμεναν οι ιδιοκτήτες. Την επόμενη θα το ζωρίσω περισότερο να φέρω και το δικό μου. wink.gif

#64 xaros

xaros
  • Members
  • 438 Απαντήσεις
  • Interests:το αυτοκινητο και το τι μπορει να κανει στο δρομο
  • Car Type:Άλλο

Posted 24 May 2009 - 10:54 AM

γενικα καλα ηταν μαζευτικαμε τελικα....αν και τα αποτελεσματα ηταν λιγο διαφορετικα απο οτι περιμεναμε....κατι επαιζε με αυτο το δυναμομετρο

#65 kalliask

kalliask
  • Members
  • 4 Απαντήσεις

Posted 24 May 2009 - 04:50 PM

QUOTE (xaros @ May 24 2009, 11:54 AM) <{POST_SNAPBACK}>
γενικα καλα ηταν μαζευτικαμε τελικα....αν και τα αποτελεσματα ηταν λιγο διαφορετικα απο οτι περιμεναμε....κατι επαιζε με αυτο το δυναμομετρο

Έχω ακούσει ότι τα DynoDynamics είναι τα πιο "αυστηρά". Δηλαδή έδειξε σε όλα τα αμάξια κάτω από τα αναμενόμενα; Και σε τι ποσοστό περίπου;
Ξέρω σίγουρα πως παίζει μεγάλο ρόλο ο τρόπος που δένεται το αμάξι πάνω στο δυναμόμετρο αν δεν είναι απ'αυτά που βγαίνουν οι τροχοί. Έχω δει με τα μάτια μου ένα Skyline που φτιάχνω να βγαζει 124 άλογα παραπάνω (19%) με αλλαγή στον τρόπο που το κρατούσαν κάτω οι ιμάντες.

#66 Guest_raven1_*

Guest_raven1_*
  • Guests

Posted 24 May 2009 - 05:05 PM

Ειναι αυτο που λενε ολοι. Οτι το δυναμομετρο ειναι 'αυστηρο',αλλα το ποσο αυστηρο και το ποσο πραγματικο ειναι ενα αποτελεσμα πρεπει να εχει νοημα σε μια μετρηση. Τι να το κανω αμα πρεπει να βγαζει 200 αλογα και μου το βγαζει 100 επειδη ειναι αυστηρο? Δεν συμπιμπτει με την πραγματικοτητα.Αν ηταν 180-190,να πω ενταξει,ειναι αυστηρο.Οχι ομως τοσο μεγαλες διαφορες.

Εμενα σε μετρηση παλιοτερη,με αλλο κλαμπ, με εβγαλε 315 στροφαλο,και οταν αργοτερα εκανα αναβαθμιση σε ολοκληρο το μοτερ,και με μεγαλυτερη τουρμπινα,με εβγαλε 360!!!! Στο perfomance box βγαζω 430 παρεπιπτοντος σε επανηλημενες μετρησεις δρομου,επιπεδου κλπ.

Μεγαλες διαφορες και ανουσιες οι μετρησεις που εκανα στο δυναμομετρο.Τελικα αυτα αξιζουν μονο οταν φτιαχνεις προγραμμα που θες συγκεκριμενο φορτιο για να ρυθμισεις μοιρες αβανς και να κανεις τους ελεγχους σου. Αλλιως ειναι οτι ναναι....

#67 konstantinosTT

konstantinosTT
  • Members
  • 5 Απαντήσεις

Posted 25 May 2009 - 11:06 AM

QUOTE (xaros @ May 24 2009, 11:54 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Το θεμα δεν ειναι οτι το δυναμομετρο ειναι αυστηρο απλως στις μετρησεις δεν ειχε βαλει καθολου φρενα στα ραουλα και εδειχνε οτι ηθελε.
Τα αυτοκινητα που ηρθαν μαζι μου ειναι φιλοι μου και τους τα εχω φτιαξει εγω.
Τα αποτελεσματα ειχαν ως εξης-S3 με σφυριλατο μοτερ,Garrett 3082r external AGU κεφαλη εκκεντροφορους cat 2ου σταδιου και αρκετα αλλα περιφεριακα και εβγαλε 318 που ειναι αδυνατον!
Το Α3 εβγαλε 386 και οταν ανοιξαν στην αττικη οδο μετα που φυγαμε η διαφορα ηταν χαοτικη υπερ του S3.
Το δικο μου ΤΤ εδειξε 424 και δεν ισχυει ουτε αυτο γιατι εχει αρκετα πραγματα και garrett gt3582r.
Οποτε οσοι δεν ειδαν αυτα που περιμεναν μην στεναχωριεστε γιατι πολυ απλα τα νουμερα που ειδαμε δεν ισχυουν.
Εγω απλως αναφερω αυτα που ειδα γιατα 4 αυτοκινητα που εινια φιλων μου και τα ξερω γιατι τα εχω φτιαξει εγω απο normal που ηταν μεχρι σημερα.

#68 kalliask

kalliask
  • Members
  • 4 Απαντήσεις

Posted 25 May 2009 - 11:43 AM

Παιδιά καλημέρα. Λογικά θα μετρήθηκαν και κάποια 'μαμά' αυτοκίνητα. Εκεί τι έδειξαν οι μετρήσεις; Πιστεύω ότι τα 'μαμά' είναι σημείο αναφοράς και από αυτές τις ενδείξεις θα καταλάβετε αν είναι αξιόπιστο το δυναμόμετρο. Όσο για τις διαφορές Α3-S3 πιθανόν να είναι υποκειμενικές γιατί δεν σημαίνει ότι όλα τα αυτοκίνητα μπορούν να βγάλουν όλη τη δύναμή τους στο δρόμο. Έχω παράδειγμα κόντρας ανάμεσα στο Skyline που φτιάχνω και σε Supra, με υποδεέστερο κατά 100ps και βαρύτερο κατά 200kg το Skyline, να περνάει πολύύύύύ μπροστά. () cool.gif

#69 Guest_raven1_*

Guest_raven1_*
  • Guests

Posted 25 May 2009 - 04:06 PM

το αν καποια μαμα αυτοκινητα μετριουνται και βγαινουν οσο πρεπει,δεν σημαινει οτι τα δυνατοτερα και οι μετατροπες σιγουρα βγαινουν σωστα.Ασε που μεταξυ μετρησεων μπορουν και γινονται ρυθμισεις που δεν παιρνεις πρεφα.Γι'αυτο και αλλωστε παντα ρωτανε πανω κατω ποσο περιμενεις να βγαλει το αμαξι,και το προσαρμοζουν αναλογα.

Εμενα με προγραμμα στην πρωτη μετρηση ειχε βγαλει 315 αλογα(οσα απο το εργοστασιο) αλλα ροπη μεγαλυτερη κατα 7 κιλα σε σχεση με το εργοστασιο(κατι δεν κολλαει εδω) και μετα την αναβαθμιση και σφυριλατηση του μοτερ,με μεγαλυτερη τουρμπινα μου εδωσε μολις 50 αλογα παραπανω αλλα 10κιλα ροπη παραπανω!! με 368 αλογα και 560ΝΜ ροπης.Παλι αδυνατο για το αμαξι αυτο. Οταν τους τα ειπα αυτα φυσικα αρνηθηκαν οποιοδηποτε σφαλμα του δυναμομετρου. Η αληθεια ειναι οτι στο perfomance box της racelogic που εχω, βγαζει το αμαξι οσα αλογα ειναι λογικο να βγαλει με αυτες τις ρυθμισεις που ειναι 430. Ετσι καπου εκει τελειωσε και οποιαδηποτε σχεση μου με δυναμομετρα.

Ειναι καλα μονο για να φτιαξεις προγραμμα που θες συγκεκριμενο φορτιο ανα πασα στιγμη για να φτιαξεις τους χαρτες του αβανς.

#70 AUDI7

AUDI7

Υπεύθυνος Αττικής

• Admin
  • 5590 Απαντήσεις

Posted 25 May 2009 - 05:36 PM

Σε 2λιτρο Α4Q απείραχτο το δυναμόμετρο έδειξε 217hp όσο και η ΑUDI.

#71 M4r0k1nos

M4r0k1nos
  • Members
  • 8 Απαντήσεις

Posted 26 May 2009 - 09:33 AM

Eλατε ρε παιδια τωρα , ολα τα δυνατα αμαξια τα εβγαλε ενα 30% κατω... μονο τα εργοστασιακα βγηκαν σωστα...
Εγω εχω το ΤΤ το quattro που εργοστασιακα βγαζει 225 αλογα και μου το εβγαλε 233 , με φιλτρο ,ολοσομη εξατμιση miltek απο το downpipe και μετα , intercooler και προγραμμα REVO stage 2 !!!!!
Και μαλιστα την προηγουμενη ημερα το ειχαμε ανεβασει το προγραμμα σε 1,3 πιεση και 1,55 overboost.
Περιμενα τουλαχιστον 280 αλογα για να μην πω 300 και φανω και υπερβολικος...

#72 xaros

xaros
  • Members
  • 438 Απαντήσεις
  • Interests:το αυτοκινητο και το τι μπορει να κανει στο δρομο
  • Car Type:Άλλο

Posted 26 May 2009 - 09:16 PM

παντως αντικειμενικα τα εργοστασιακα τα εβγαλε παραπανω και ολα τα υπολοιπα παρακατω......παντως ολα αυτα τα στοιχεια δεν πολυκολλανε...τι να πω.ισως την αλλη φορα δοκιμασουμε καπου αλλου

#73 AUDI7

AUDI7

Υπεύθυνος Αττικής

• Admin
  • 5590 Απαντήσεις

Posted 27 May 2009 - 12:07 AM

H δυναμομετρηση καλύφτηκε και τηλεοπτικά από το SPORT TV (πρώην TV MAGIC) και αύριο θα σας αναφέρω την ακριβή ημερομηνία και ώρα προβολής.

#74 AUDI7

AUDI7

Υπεύθυνος Αττικής

• Admin
  • 5590 Απαντήσεις

Posted 31 May 2009 - 09:38 PM

Η δυναμομετρηση μεταδόθηκε την Τρίτη τελικά στις 19:00 στο SPORT TV. Πιθανών όμως να δείξει πλάνα σε επανάληψή αυτή την Τρίτη στις 19:00.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users