Jump to content

Φωτογραφία

Βελτιώσεις σε 1,8 TFSi

• Please log in to reply
76 replies to this topic

#61 alexisp

alexisp

Υπεύθυνος Δυτική Μακεδονίας και Ηπείρου

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις
  • Interests:Μηχανοκίνητος Αθλητισμός, Σκι, Tennis
  • Car Type:A8

Posted 12 November 2010 - 07:51 PM

Μετά από 15 ημέρες έχω να πω ότι... το αυτοκίντο πυροβολάει!
Πολύ δύναμη από χαμηλά αλλά κυρίως στα ψηλά!

Μηδέν διόρθωση αβάνς σε πολλαπλές μτρήσεις, μηδέν πυράκια!
Μπορώ να πω ότι το αυτοκίνητο "πήρε τα πάνω του". Βέβαια έχω και ένα +10% στην κατανάλωση :S

Στο πρόσφατο ταξίδι μου είδα μέση κατανάλωση στα 7,2lit/100km ενώ παλαιότερα έβλεπα από 6,2 έως 6,6. Η διαφορά είναι σχετικά μικρή αλλά αυτή είναι η "πικρία" που μου έμεινε, αν μπορώ να πω δηλαδή ότι πρέπει ντε και καλά να βρω ένα ελλάτωμα, τότε θα έλεγα αυτό για την κατανάλωση. Επίσης αυτό το θέμα με τις εισαγωγές που σφυρίζουν στα 1,8TFSi, σε εμένα τουλάχιστον είναι πάρα πολύ μικρή η διαφορά και ως εκ τούτου περνάει απαρατήρητη. Αν με ρωτήσετε πότε σχηματίστηκε το πρώτο χαμόγελο οφειλόμενο στο πρόγραμμα, τότε θα σας έλεγα "όταν είδα 260km/h στο κοντέρ και το αυτοκίνητο συνέχιζε να ανεβάζει" :D :D :D

Edited by alexisp, 12 November 2010 - 07:52 PM.

#62 asterixx

asterixx
  • Members
  • 136 Απαντήσεις
  • Car Type:A3 Cabrio

Posted 13 November 2010 - 09:49 AM

Μετά από 15 ημέρες έχω να πω ότι... το αυτοκίντο πυροβολάει!
Πολύ δύναμη από χαμηλά αλλά κυρίως στα ψηλά!

Μηδέν διόρθωση αβάνς σε πολλαπλές μτρήσεις, μηδέν πυράκια!
Μπορώ να πω ότι το αυτοκίνητο "πήρε τα πάνω του". Βέβαια έχω και ένα +10% στην κατανάλωση :S

Στο πρόσφατο ταξίδι μου είδα μέση κατανάλωση στα 7,2lit/100km ενώ παλαιότερα έβλεπα από 6,2 έως 6,6. Η διαφορά είναι σχετικά μικρή αλλά αυτή είναι η "πικρία" που μου έμεινε, αν μπορώ να πω δηλαδή ότι πρέπει ντε και καλά να βρω ένα ελλάτωμα, τότε θα έλεγα αυτό για την κατανάλωση. Επίσης αυτό το θέμα με τις εισαγωγές που σφυρίζουν στα 1,8TFSi, σε εμένα τουλάχιστον είναι πάρα πολύ μικρή η διαφορά και ως εκ τούτου περνάει απαρατήρητη. Αν με ρωτήσετε πότε σχηματίστηκε το πρώτο χαμόγελο οφειλόμενο στο πρόγραμμα, τότε θα σας έλεγα "όταν είδα 260km/h στο κοντέρ και το αυτοκίνητο συνέχιζε να ανεβάζει" :D :D :D

Μπραβο ρε Αλεξ να το χαιρεσε.....το προγραμμα δεν φταιει για την καταναλωση ,μαλλον το ποδι σου βαρυνε..:LolLolLolLol: :LolLolLolLol:

Edited by asterixx, 13 November 2010 - 09:56 AM.

#63 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 13 November 2010 - 03:58 PM

Μπραβο ρε Αλεξ να το χαιρεσε.....το προγραμμα δεν φταιει για την καταναλωση ,μαλλον το ποδι σου βαρυνε..:LolLolLolLol: :LolLolLolLol:

Θα το έριχνα στο βαρυποδάριασμα αλλά πηγαίνω με cruise control και αυστηρά 138km/h :)

Αν αναλογιστούμε την αύξηση της ιπποδύναμης, τότε αναλογικά αυξήθηκε και η κατανάλωση. Παρόλα αυτά, το χαίρομαι πλέον ακόμη περισσότερο :D :D

#64 JIM A3

JIM A3
  • Members
  • 1425 Απαντήσεις
  • Car Type:A3

Posted 13 November 2010 - 06:23 PM

Αλεξ τι ροπη εχεις τωρα περιπου,γνωριζεις??Αυτη μαλλον χαιρεσαι περισσοτερο απο ολα.. :alien7: .Λογικα κανα 32αρι σε υπολογιζω ετσι? :thumbsup:
Καλοταξιδο και παλι! :thumbsup:

#65 teo20net

teo20net
  • Members
  • 96 Απαντήσεις

Posted 13 November 2010 - 09:38 PM

.Λογικα κανα 32αρι σε υπολογιζω ετσι? :thumbsup:

Πόσοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο???????????????????????????

Καλοτάξιδο Άλεξ!

#66 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 13 November 2010 - 10:57 PM

Παίδες όταν θα το επιτρέψουν τα οικονομικά μου, θα κάνω δυναμομέτρηση και θα την ανεβάσω. 33 κιλά μου είπε ο προγραμματιστής μου, οπότε μπορώ να πω οτι ΝΑΙ, η διαφορά είναι αισθητή! Θα ανοίξω και με ένα δίλιτρο πολύ καλού φίλου, οπότε θα ξέρω χονδρικά και τα άλογά μου :)

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές, ελπίζω το χαμόγελο που έχω να παραμείνει! Για οποιοδήποτε πρόβλημα ή δυσλειτουργεία, το οποίο μπορει να προκύψει, να είστε σίγουροι ότι θα ενημερώνεστε από αυτό εδώ το θέμα :)

Edited by alexisp, 13 November 2010 - 11:02 PM.

#67 patrinos

patrinos
  • Members
  • 55 Απαντήσεις
  • Car Type:A3 Cabrio

Posted 15 November 2010 - 01:04 AM

Καλοτάξιδο Αλέξη!!

Τελικα βρήκα την αιτία για την οποια έχανα κάποιες επιδώσεις... Ειχε πέσει η πίεση στα ελαστικά, είχα καιρο να τα ελεγξω και είχαν πέσει στα 20 psi... Kανονικα εχει 33... Θα κάνω ένα ακόμα άνοιγμα και θα σας ενημέρωσω. Ελπίζω το 100-200 να πέσει στα 18sec αυτη τη φορα... Α, παρόλο που το μοτερ έχει 207000 χιλιομετρα στο μπριζαρισμα (πηγα σε συνεργειο γιατι δεν εχω vag com) το αυτοκόνητο δεν εβγαλε καμία καταγεγραμμένη βλάβη (και δουλευει στα 1.2 bar με 1.4 over)!!

#68 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 12 December 2010 - 12:33 AM

update!

Σήμερα μετρήθηκε το αυτοκίνητο με vag-com και είδα:

0-100: 6,6sec
60-160: 11,4sec
100-200: περίπου 14,6sec (μετρήθηκε με χρονόμετρο και όχι vag-com)

Σε μαμά κατάσταση οι αντίστοιχες μετρήσεις ήταν:

0-100: 7,1sec
60-160: 14,4sec
100-200: περίπου 17+sec

Οι μετρήσεις πραγματοποιήθηκαν σε απόλυτη ευθεία με 0,0 βαθμούς θερμοκρασία, 100άρα βενζίνη (4/4ρεζερβουάρ) και δύο άτομα
(+150kg). Οι συνθήκες μεταξύ των δύο μετρήσεων ήταν οι ίδιες απλά την πρώτη φορά είχαμε +4,0 βαθμούς Κελσίου ενώ σήμερα 0,0.

Σίγουρα κάτι πήραμε λοιπόν!
Μετά τα Χριστούγεννα θα έχει γίνει και η δυναμομέτρηση.

#69 TToni Shark

TToni Shark
  • Members
  • 13 Απαντήσεις

Posted 12 December 2010 - 11:46 AM

Σήμερα παραγγέλθηκε και το φίλτρο αέρα της Pipercross για το αυτοκίνητό μου.
Κωδικός: PP1621

Η εταιρία υπόσχεται 30% περισσότερη παροχή αέρα. Ίδωμεν...

Kαλορίζικα όλα φίλε Άλεξ και καλοφόρετα.
Να γράψω και γω με την σειρά μου πως φοράω πρόγραμμα UNITRONIC full stage 2 only 100oct,- εισαγωγή με συρμάτινη φιλτροχοάνη -εξάτμιση catback-σχάστρα Forge.
Το αμάξι είναι περίπου στα 230+!! Να τονίσω πως δεν έχει καμμία σχέση με πρίν!!
Εικόνα

#70 TToni Shark

TToni Shark
  • Members
  • 13 Απαντήσεις

Posted 12 December 2010 - 11:50 AM

Παίδες όταν θα το επιτρέψουν τα οικονομικά μου, θα κάνω δυναμομέτρηση και θα την ανεβάσω. 33 κιλά μου είπε ο προγραμματιστής μου, οπότε μπορώ να πω οτι ΝΑΙ, η διαφορά είναι αισθητή! Θα ανοίξω και με ένα δίλιτρο πολύ καλού φίλου, οπότε θα ξέρω χονδρικά και τα άλογά μου :)

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές, ελπίζω το χαμόγελο που έχω να παραμείνει! Για οποιοδήποτε πρόβλημα ή δυσλειτουργεία, το οποίο μπορει να προκύψει, να είστε σίγουροι ότι θα ενημερώνεστε από αυτό εδώ το θέμα :)

Το δικό μου είναι στα 37κιλά και στις μετρήσεις που κάναμε το 0-100 έρχεται σε 6,0sec με 19άρες!! Άλεξ τι πρόγραμμα φοράς;

#71 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 12 December 2010 - 02:02 PM

Το πρόγραμμα που φοράω είναι των e-tuners και οι μετρήσεις είναι μέσω vag-com και στις δύο περιπτώσεις. Τις συνθηκες τις περιγράφω και παραπάνω (2 άτομα, 4/4 ρεζερβουάρ).

Μπράβο Αντώνη για το εργαλείο σου!

#72 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 13 December 2010 - 03:08 AM

Ιδού και τα διαπιστευτήρια!

http://www.youtube.com/watch?v=LU2nLvgdiBM

Το χρονόμετρο του συνοδηγού κατέγραψε 6,1 (...)
Συμπάρασμα; Το χρονόμετρο είναι μπακαλιά Εικόνα
  • patrinos likes this

#73 TToni Shark

TToni Shark
  • Members
  • 13 Απαντήσεις

Posted 13 December 2010 - 06:09 PM

Το πρόγραμμα που φοράω είναι των e-tuners και οι μετρήσεις είναι μέσω vag-com και στις δύο περιπτώσεις. Τις συνθηκες τις περιγράφω και παραπάνω (2 άτομα, 4/4 ρεζερβουάρ).

Μπράβο Αντώνη για το εργαλείο σου!

Σε ευχαριστώ φίλε Άλεξ,ψήνομαι για downpipe αλλά με προβληματίζουν αναφορές για ραγίσματα κτλ...

#74 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 13 December 2010 - 06:11 PM

Σε ευχαριστώ φίλε Άλεξ,ψήνομαι για downpipe αλλά με προβληματίζουν αναφορές για ραγίσματα κτλ...

Έχουμε θέμα για εξατμίσεις στο φόρουμ όπου έχει αρχίσει μία ανάλυση. Η άποψή μου πάνω κάτω γνωστή... Custom δουλειά με μεγάλο σπιράλ για να αποφύγουμε και τις βάσεις (άρα και τους κραδασμούς)

#75 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 10 February 2011 - 12:49 AM

Τους τελευταίους δύο μήνες έχω αποχωριστεί το Aud-άκι μου μιας και χρειαζόμουν 4 θέσεις.
Παρόλα αυτά, το αυτοκίνητο παραμένει στην οικογένεια, οπότε θα το κυκλοφορώ κι εγώ, αλλά όχι και τόσο συχνά πλέον.

Ο λόγος που γράφω σε αυτό εδώ το θέμα είναι η ενημέρωση που δέχθηκα από τον νέο οδηγό του αυτοκινήτου μου, ότι με σχετική ευκολία σε ταξίδι είδε 265km/h στο κοντέρ και σε ταξίδι Πτολεμαΐδα - Καβάλα - Πτολεμαΐδα η κατανάλωση ήταν στα 6,1lit με μέση ταχύτητα περί τα 130km/h (στο trip 112km/h) !!! Εδώ και 10.000Km (μετά την τοποθέτηση του προγράμματος) το αυτοκίνητο συνεχίζει με μηδενική (!) κατανάλωση λαδιού!

Η ιδέα για εξάτμιση εγκαταλείφθηκε λόγω υψηλής τιμής αλλά και αλλαγής πορείας στα θέλω μου. Το αυτοκίνητο είναι αρκετά δυνατό και δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω.

Καλά μας χιλιόμετρα εύχομαι!

#76 JIM A3

JIM A3
  • Members
  • 1425 Απαντήσεις
  • Car Type:A3

Posted 10 February 2011 - 01:03 PM

Mπραβο Αλεξανδρε,αυτο ειναι ετσι και αλλιως το ζητουμενο μιας βελτιωσης. :thumbsup: Φοβαμαι οτι θα σου λειψει πολυ... :(

#77 alexisp

alexisp

• Moderators
  • 1506 Απαντήσεις

Posted 10 February 2011 - 02:16 PM

Mπραβο Αλεξανδρε,αυτο ειναι ετσι και αλλιως το ζητουμενο μιας βελτιωσης. :thumbsup: Φοβαμαι οτι θα σου λειψει πολυ... :(

Ήδη μου λείπει φίλε Δημήτρη. Το μόνο που μένει είναι να του αλλάζω και λάστιχα και πλέον να είναι έτοιμο για μια φορά το μήνα να κάνει την βόλτα του (από εμένα τουλάχιστον).

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users